ورود اتباع عراقی، باعث رونق بازار و احیاء کسب‌و‌کار در منطقه آزاد اروند خواهد بود

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: لایروبی اروند‌رود و برداشتن ویزا دو موضوع مهم مطرح شده در سفر اخیر ریاست جمهوری به کشور عراق بود که برای منطقه ما بسیار حائز اهمیت است. به گزارش اخبار آزاد مناطق، در جلسه‌ای که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با سرکنسول ایران در بصره […]

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: لایروبی اروند‌رود و برداشتن ویزا دو موضوع مهم مطرح شده در سفر اخیر ریاست جمهوری به کشور عراق بود که برای منطقه ما بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در جلسه‌ای که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با سرکنسول ایران در بصره و با حضور کلیه معاونین این سازمان و مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوطه داشت؛ ضمن اشاره به سفر اخیر حسن روحانی به کشور عراق با هدف گسترش روابط دوجانبه از دو موضوع لایروبی اروند‌رود و حضور اتباع این کشور بدون روادید در منطقه، به عنوان موضوعات مهم مورد بحث نام برد.

اسماعیل زمانی لایروبی اروند‌رود را موضوعی ملی خواند و آن را آرزوی دیرینه مردم منطقه دانست و افزود: محور اصلی قرداد چالش برانگیز سال‌۱۹۷۵، لایروبی اروند بود که مناقشات بر سر آن نیز یکی از عوامل شکل‌گیری جنگ ۸ساله میان دو کشور شد.

وی با تاکید بر ارزشمند بودن این اتفاق، خاطرنشان کرد: بعد از مذاکرات بسیار با دولت‌های مختلف کشور عراق، دولت فعلی با موضوع لایروبی موافقت کرده که این اتفاق قطعا باعث رونق دوباره بنادر آبادان و خرمشهر و چه بسا ایجاد بنادر جدید شده و شکل اقتصادی منطقه را تغییر خواهد داد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند همچنین از تمامی دستگاه‌های اجرایی خواست تا مسائل اجتماعی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی را برای یک تحول بنیادی جدید آماده کرده و افزود: هر چند کشور عراق حذف ویزا میان دو کشور را برای گام بعدی پیشنهاد داده، اما برداشته شدن هزینه روادید برای هر دو ملت در حال حاضر اجرایی شده است.

وی توافق حاصله را یک گام مهم و مثبت در منطقه ارزیابی کرد که باعث خواهد شد تردد افراد به نحو چشمگیری بین دو کشور افزایش یابد و در همین راستا گفت: اثر ورود اتباع کشور عراق بیش از هر کجا در منطقه آزاد اروند مشهود خواهد بود و باعث رونق بازار و احیاء کسب و کار خواهد شد.

زمانی آمادگی لازم برای شرایط جدید را از اولویت‌های همه نهادهای منطقه دانست و بیان داشت: باید شرایط ویژه‌ای برای چالش‌های جدیدی که پیش رو داریم را در نظر بگیریم و فرمانداران منطقه با توجه به این شرایط، خودشان را تجهیز کرده و همه دست در دست هم در حد توان کمبودها را مرتفع کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند بهره‌مندی از تجربیات سال گذشته و بالا بردن زیرساخت‌ها در تمامی حوزه‌ها و ایجاد نظم و انظباط در رابطه با ورود گردشگران کشور همسایه را مهم‌ترین عامل در جلوگیری از آسیب‌های احتمالی دانست.