ورود دومین محموله دام زنده به مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی

در راستای افزایش حمل و نقل ترکیبی کالا، بیست و پنجمین (25)کشتی‌ای که در مسیر کریدور چین، قزاقستان، ایران اقدام به ترانزیت کالا نمود، به صورت همزمان علاوه بر ۲۱کانتینر حامل کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی از مسیر این کریدور، قفس های کانتینری حمل دام زنده را در مجتمع بندری کاسپین تخلیه نمود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، تاکنون ۶۹فروند کشتی تجاری، با پهلوگیری در مجتمع بندری کاسپین محوله های کالایی و مواد اولیه مورد واحدهای تولیدی کشور را تأمین نموده‌اند.

بر این اساس، شصت و نهمین کشتی‌ای که در بندر کاسپین پهلوگیری کرد، علاوه بر ۲۱کانتینر ۴۰فوت، دارای ۶کانتینر مخصوص حمل دام با ۴۵۰رأس دام زنده از کشور قزاقستان بود.

بنا بر این گزارش، پیش از این و برای نخستین بار از طریق بنادر شمالی، اولین محموله دام زنده در تیرماه سال جاری به صورت آزمایشی وارد بندر کاسپین شده بود، که پس از ساخت کانتینرهای مخصوص با همکاری شرکت کشتیرانی دریای خزر به عنوان بزرگترین ناوگان کشتیرانی دریای خزر و اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط، روند واردات محموله‌های دامی از مسیر این منطقه به منظور تأمین گوشت قرمز مورد نیاز کشور، به صورت مستمر انجام خواهد شد. واردات دام زنده علاوه بر امکان بهره‌مندی از گوشت گرم و با کیفیت، امکان نظارت بر سلامت دام و گوشت را فراهم می‌سازند و می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث افزایش اشتغال‌زایی در کشتارگاه‌ها و شغل‌های زیرمجموعه این صنعت در استان نیز می‌گردد.

گفتنی است؛ سازمان منطقه آزاد انزلی با انعقاد توافق‌نامه‌های متعدد با کشورهای منطقه، ایجاد کریدور چین، قزاقستان، ایران و فعال‌سازی کریدور شمال-‌جنوب، ارائه بسته‌های حمایتی و تشویقی، تسریع در عملیات تخلیه و بارگیری و کاهش بروکراسی اداری گام‌های موثری در جهت کاهش هزینه و زمان حمل و نقل کالا از طریق مجتمع بندری کاسپین برداشته که این امر با استقبال فعالین اقتصادی داخلی و خارجی مواجه شده است.