ورود دو کشتی تجاری دیگر از مسیر کریدور بین‌المللی چین، قزاقستان، ایران به مجتمع بندری کاسپین

در ادامه روند فعالیت کریدور چین-قزاقستان-ایران، دو کشتی تجاری حامل کالا از این مسیر کریدور بین‌المللی در مجتمع بندری کاسپین تخلیه شدند‌. به گزارش اخبار آزاد مناطق، محموله‌های تجاری جدید توسط کشتی‌های دیبا و نازمهر که در مجتمع بندری کاسپین پهلو گرفتند، توسط شرکت حمل و نقل بین‌المللی از شهر ووهان چین به مقصد مجتمع […]

در ادامه روند فعالیت کریدور چین-قزاقستان-ایران، دو کشتی تجاری حامل کالا از این مسیر کریدور بین‌المللی در مجتمع بندری کاسپین تخلیه شدند‌.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محموله‌های تجاری جدید توسط کشتی‌های دیبا و نازمهر که در مجتمع بندری کاسپین پهلو گرفتند، توسط شرکت حمل و نقل بین‌المللی از شهر ووهان چین به مقصد مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی حمل شدند که این محموله‌های تجاری به ارس ترانزیت خواهد شد.

گفتنی است، هر دو محموله تجاری به صورت حمل و نقل ترکیبی از مبداء شهر ووهان چین حامل قطعات شرکت آمیکو متعلق به شرکت سمند ریل توسط کشتی دیبا و نازمهر وارد منطقه آزاد انزلی شدند و به مقصد نهایی واحد تولیدی قطعات خودرو در ارس ترانزیت کانتینری می‌شوند.

لازم به ذکر است، این کریدور از کشور چین شروع شده و از طریق خط ریلی چین-‌قزاقستان به بندر اکتائو در این کشور می‌رسد و با طی مسیر در دریای خزر به بندر کاسپین متصل می‌شود و با شروع فعالیت این کریدور امکان ترانزیت ۱۰میلیون تن کالا فراهم شده و مزیت اصلی این کریدور، کاهش مسافت، زمان و هزینه حمل و نقل کالا نسبت به مسیر موجود از طریق دریای زرد، اقیانوس هند و بندرعباس در جنوب ایران است.

بر این اساس، با توجه به سرمایه‌گذاری چند صد میلیارد دلاری چینی‌ها برای فعالسازی مسیرهای جاده ابریشم جدید، شرایط جدید بین‌المللی کشور، نقش این کریدور در توسعه مبادلات تجاری‌کشور و ترانزیت کالای کشور چین از مسیر منطقه آزاد انزلی به کشورهای همسایه روز به روز افزایش خواهد یافت‌.

گفتنی است، انتقال کالا در مسیر کریدور جدید چین و ایران، از مهم‌ترین بندهای تفاهم‌نامه همکاری مشترک منعقده فی مابین سازمان منطقه آزاد انزلی و انجمن همکاری های اقتصادی و سرمایه‌گذاری چین و توافقات صورت گرفته با رئیس اتاق بازرگانی چین برای بخش خصوصی و مدیران بنادر و راه‌آهن کشور قزاقستان و چندین سال نشست‌های تخصصی مدیران ارشد این سازمان با مقامات رسمی کشور چین و قزاقستان برای فعالسازی این کریدور مهم ترازیتی است.

لازم به ذکر است، مسیر ترانزیتی چین (اروم‌چی)، قزاقستان (بندر آکتائو)، ایران (بندر کاسپین) به منظور ایجاد مسیرهای جدید ترکیبی میان ایران و چین با محوریت منطقه آزاد انزلی، افزایش ظرفیت حمل و نقل بار در دریای خزر از تیر‌ماه سال جاری و با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و مقامات ملی و استانی و روسای اتاق بازرگانی چین با پهلوگیری نخستین کشتی ‌تجاری در این مسیر در مجتمع بندری کاسپین به صورت رسمی شروع به کار کرده است و در بهمن‌ماه امسال اولین محموله تجاری از بندر بزرگ نینگبو در شرق کشور چین از مسیر این کریدور وارد بندر کاسپین شد که با ورود چهار کشتی تجاری در یک ماهه اخیر روند فعالیت این کریدور استمرار دارد.