وزیر راه و شهرسازی: بندر چابهار به هیچ کشوری واگذار نشده است

وزیر راه و شهرسازی گفت: در نشست کمیسیون صنایع مجلس، موضوع توسعه بنادر بویژه بندر چابهار مورد بحث قرار گرفت و ما اعلام کردیم هیچ بندری به هیچ کشوری واگذار نشده است. به گزارش اخبار آزاد مناطق، کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نشست داشت و میزبان وزیر راه و شهرسازی بود. عباس آخوندی […]

وزیر راه و شهرسازی گفت: در نشست کمیسیون صنایع مجلس، موضوع توسعه بنادر بویژه بندر چابهار مورد بحث قرار گرفت و ما اعلام کردیم هیچ بندری به هیچ کشوری واگذار نشده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نشست داشت و میزبان وزیر راه و شهرسازی بود.

عباس آخوندی پس از حضور در این نشست به موضوع‌های بررسی شده با نمایندگان اشاره کرد.

وی اعلام کرد: در این نشست، موضوع حمایت سازمان بنادر و دریانوردی از بخش کشتیرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آخوندی ادامه داد: خوشبختانه در این بخش ازجمله تعمیر کشتی‌های قدیمی و فرسوده و همچنین کشتی‌های نو اقدام‌های خوبی صورت گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین در این نشست توضیح‌هایی درباره میزان و نحوه خرید کشتی ارائه شد.

سفیر هند در تهران یازدهم مهرماه در دیدار معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: نشست سه‌گانه هند، ایران و افغانستان بیست و سوم و بیست و چهارم اکتبر (اول و دوم آبان‌ماه) در چابهار برگزار می‌شود تا بتوان همکاری‌های همه‌جانبه را توسعه داد.

با گشایش مرحله نخست بندر چابهار در محور شرق ایران ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر از ۲.۵میلیون به هشت میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.

قرار است یک شرکت هندی ۸۵میلیون دلار برای تجهیز و اپراتوری این بندر و ۱۵۰میلیون دلار دیگر برای سرمایه‌گذاری به صورت فاینانس اختصاص دهد تا کالاهای هندی به سهولت از طریق این بندر به افغانستان و کشورهای آسیای میانه و روسیه حمل شود.

طبق قرارداد موقت، مساحت مورد نیاز برای انجام عملیات بندری ۱۰هکتار و در قرارداد اصلی حدود ۷۰ هکتار تعیین شده است.