پایان کار شرکت‌های صوری در مناطق آزاد ایران/ عدم ثبت شرکت در مناطق آزاد برای بدهکاران بانکی/ مناطق آزاد، پیشرو در مقابله با تحریم‌ها هستند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: با راه‌اندازی سیستم یکپارچه کسب و کار، فعالیت شرکت‌های صوری در مناطق آزاد برای همیشه به پایان رسید. به گزارش اخبار آزاد مناطق، محسن نریمان با اشاره به موضوع فعالیت شرکت‌های صوری در مناطق آزاد افزود: شرکت‌های بسیاری در منطقه آزاد ارس در حال فعالیت هستند؛ در مجموع منطقه […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: با راه‌اندازی سیستم یکپارچه کسب و کار، فعالیت شرکت‌های صوری در مناطق آزاد برای همیشه به پایان رسید.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محسن نریمان با اشاره به موضوع فعالیت شرکت‌های صوری در مناطق آزاد افزود: شرکت‌های بسیاری در منطقه آزاد ارس در حال فعالیت هستند؛ در مجموع منطقه آزاد ارس به ۴۴۰واحد تولیدی، پروانه بهره‌برداری داده است.

وی گفت: اینکه ادعا شود شرکت‌های صوری در مناطق آزاد کشور وجود ندارند، درست نیست، اما با توجه به اتصال فعالیت کارگاه‌ها و کارخانجات به سیستم کسب و کار یکپارچه منطقه آزاد دیگر اجازه فعالیت به این شرکت‌ها  داده نمی‌شود، به عبارتی این شرکت‌ها یک دوره کوتاه فعالیت کرده و باطل خواهند شد.

نریمان تاکید کرد: در  مناطق آزاد برخی تولیدات فصلی و موقتی است، یعنی تولیدکننده با ورود به منطقه آزاد محصولات مورد نیاز خود را در فصول خاصی تولید کرده و رفته است. در این بین تعاونی‌هایی هم وجود دارد که با ایده چند دانشجو به ثبت رسیده و با وجود تمام حمایت‌ها و تلاش‌ها موفق به بهره‌برداری از ایده‌های خود نشده و شرکت را رها کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس افزود: بازرسان رسمی هیات مدیره مناطق آزاد، سالانه از کارگاه‌های تولیدی بازرسی و فعالیت‌های آنها را رصد و در سامانه مذکور ثبت می‌کنند، این امر بیانگر جدیت بازرسان این منطقه برای سلامت فعالیت‌های تجاری است؛ به طور مثال به فردی که بدهکاری بانکی داشته و یا در گذشته ورشکسته شده است، پروانه کسب و کار داده نمی‌شود، مگر اینکه این فرد تضمین‌های خاصی را ارائه دهد.

نریمان با اشاره به ممنوعیت ثبت شرکت افراد بدهکار، گفت: قطعا یک بدهکار بانکی برای فعالیت در مناطق آزاد تایید نمی‌شود، زیرا سیستم رسمی ما در اینباره هشدار داده و شرکت آنها را به ثبت نمی‌رساند.

وی ادامه داد: سهم واردات مواد اولیه در مناطق آزاد نسبت به مبادی رسمی گمرکات بسیار اندک است، آخرین آمار‌ها در سال‌۹۷ از واردات ۴۰هزار میلیارد دلار خبر می‌دهد که در این بین، تنها سهم کل مناطق آزاد، یک هزار میلیارد دلار است. مناطق آزاد پیشرو در مقابله با تحریم‌ها هستند و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ضربه به واحد‌های تولیدی انجام می‌دهد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در پایان تاکید کرد: کشور‌هایی وجود دارند که از تبادل کالا با کشور ما حتی در مناطق آزاد امتناع می‌کنند، ولی به طور قطع آمار واردات ما نسبت به سال گذشته در منطقه آزاد ارس ۴۰میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.