گزارشی از آغاز عملیات اجرایی فرودگاه بین‌المللی منطقه آزاد چابهار:

پرواز توسعه در چابهار تا ۱۴۰۰

منطقه آزاد چابهار یکی از استراتژیک‌ترین نقاط کشور در توسعه ترانزیت با کشورهای همسایه و همچنین نقطه اتصال کریدور شمال-جنوب و شرق-غرب محسوب می‌شود؛ اهمیت موضوع تجارت در منطقه آزاد چابهار بعد از رفع تحریم‌های امریکا از بندر با نگاه به توسعه افغانستان دوچندان شده است و روند رو به رشد توسعه چابهار با مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نشان از آینده روشنی در این منطقه از کشور دارد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، راهبردهای سازمان منطقه آزاد چابهار در ۵بخش اصلی تعریف شد و برای عملیاتی شدن هر راهبرد، راهکارهایی مدنظر قرار گرفته است.

راهبرد اول ایفای نقش در اقتصاد ملی است با این افق دید که پتانسیل‌های چابهار در مقیاس ملی مورد بهره‌برداری قرار گیرد. راهکاری که برای عملیاتی کردن این راهبرد در نظر گرفته شده، ایجاد صنایع بالادستی فولاد و پتروشیمی، سیاستگذاری تجاری جدید و توسعه زیرساخت‌های ترانزیت است. در دولت تدبیر و امید این مهم به جد مورد توجه قرار گرفت و اقدامات با سرعت بیشتری رو به پیشرفت است. توسعه زیرساخت‌های ترانزیتی یعنی بهبود کیفیت جاده‌ها، توسعه ظرفیت بندر و اتصال به شبکه ریلی و همچنین ایجاد مرز هوایی و احداث فرودگاه بین‌المللی منطقه آزاد چابهار از دیگر اقدامات مهم برای نقش‌آفرینی در اقتصاد ملی محسوب می‌شود.

در این زمینه اقدامات و فعالیت‌هایی ازجمله تسریع در عملیات اجرایی کارخانه فولاد، تسریع در عملیات اجرایی پتروشیمی نگین مکران، آغاز اولین واحد متانول و پیشرفت فیزیکی قابل توجه، ایجاد خط منظم کشتیرانی بین چابهار-‌کاندلای هند، بهسازی انبارهای موجود و استقرار سیستم انبارداری، احداث انبار سرپوشیده ۱۰هزار مترمربعی، آغاز تهیه طرح تفصیلی پیکره صنعتی ۶۲۰۰هکتاری و آغاز مطالعات امکان‌سنجی اتصال بهینه پیکره صنعتی به بنادر شهید بهشتی و کلانتری انجام شده است و طرح‌هایی نیز در دست اقدام است.

راهبرد دوم تقویت اقتصاد منطقه‌ای است که با راهکار ایجاد شهرک‌های تخصصی، ایجاد صنایع پایین‌دست فولاد و پتروشیمی و… پیگیری می‌شود. در این زمینه نیز فعالیت‌هایی ازجمله تاسیس و تجهیز شهرک فرآوری برنج و توسعه واحدهای فعال، ساماندهی واردات و تبدیل شدن به قطب برنج کشور، مطالعه و امکان‌سنجی شهرک فرآوری خرما، توسعه فعالیت‌های پایین‌دستی پتروشیمی (با پیش‌بینی صادرات صددرصدی محصول)، انجام مطالعات تولید ادوات صیادی (بویه، تور و…)، آغاز احداث کارخانه تولید سنگ‌های ساختمانی، ایجاد شهرک تخصصی مواد غذایی با تمرکز بر صنایع بسته‌بندی و تامین نیازهای غذایی کشورهای منطقه صورت گرفته است‌.

راهبرد سوم که بسیار برای توسعه مهم است، جلب مشارکت جوامع محلی با راهکار توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، گسترش کارآفرینی برای اهالی شهرهای اطراف و… است. براساس اصل مشارکت، هدف‌های راهبرد تقویت اقتصاد منطقه‌ای، بالا بردن سطح معیشت، زدودن فقر مطلق و کارآفرینی برای ساکنان چابهار و نواحی همجوار است. بنابراین علاوه بر ایجاد شهرک‌های تخصصی و تجهیز کارگاه‌های صنعتی پایین‌دست فولاد و پتروشیمی، توسعه زیرساخت‌های گردشگری و تجاری‌سازی صنایع دستی در دستورکار این سازمان قرار گرفته است. ضمن آن که جلب مشارکت جوامع محلی، بیشتر از آن که اقدامی اقتصادی باشد، مقوله‌ای فرهنگی و اجتماعی است. براساس این باور، فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و خدمات سلامت به عنوان مسئولیت اجتماعی سازمان منطقه آزاد چابهار مورد توجه جدی قرار گرفته است.

راهبرد چهارم انتقال تکنولوژی است که در این خصوص سازمان منطقه آزاد چابهار همکاری با مرکز منطقه‌ای انتقال تکنولوژی آیورا، شرکت در نمایشگاه‌های مرتبط، توسعه روابط دانشگاه با صنایع مستقر و حمایت از صنایع های‌تک، فن‌آور و نوآور را مورد توجه قرار داه است.

همچنین استقرار دبیرخانه دائمی مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) در چابهار، موقعیت این منطقه را برای انتقال تکنولوژی به کشور برجسته کرده است. از سوی  دیگر احیای دانشگاه بین‌المللی و تاسیس مرکز رشد در دانشگاه، فرصت دیگری برای ارتباط با مراکز علمی را فراهم آورده است‌.

راهبرد پنجم تقویت مناسبات بین‌المللی است که در آن برندینگ چابهار با شعار «چابهار، بندری ایرانی در چهارراه جهانی» مورد توجه است. منطقه آزاد چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران، نقطه‌ای استراتژیک و امن برای پیوند آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد شناخته می‌شود. براساس سیاستگذاری‌های دولت تدبیر و امید، این شناخت باید گسترده‌ای جهانی بیابد و در ذهن همه نخبگان اقتصادی، سرمایه‌گذاران، توسعه‌دهندگان و کارآفرینان جهان جای گیرد‌. در این زمینه نیز جذب شرکت‌های عمانی برای تقویت پیوند بنادر صحار و دقم عمان با چابهار، ایجاد کنسرسیوم لجستیک بین شرکت‌های عمان، ایران و افغانستان، مذاکره برای پیوند صنایع در حال استقرار در مناطق آزاد گوادر پاکستان و دو قوم عمان به صنایع بالادستی پتروشیمی در چابهار، رایزنی و اقدام برای راه‌اندازی مرکز خدمات منطقه‌ای برای اعضای آیورا و توسعه شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تولیدی افغانستان برای پشتیبانی صنایع معدنی و مواد غذایی از مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده در منطقه آزاد چابهار برای تقویت مناسبات بین‌المللی است.

سازمان منطقه آزاد چابهار به عنوان یک سازمان توسعه‌محور در تنها بندر اقیانوسی ایران، در نقشه راه خود، ایفای نقش در اقتصاد ملی را تعریف کرده و در چارچوب همین رویکرد، حرکت می‌کند. توسعه زیرساخت‌های ترانزیتی یعنی بهبود کیفیت جاده‌ها، توسعه ظرفیت بندر، اتصال به شبکه ریلی و همچنین ایجاد فرودگاه بین‌المللی منطقه آزاد چابهار ازجمله اقدامات مهم این سازمان در طول سال‌های اخیر، محسوب می‌شود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار درخصوص ساخت فرودگاه بین‌المللی منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: اگر بخواهیم سرمایه‌گذاری در چابهار براساس آنچه تعریف کرده‌ایم، پیش برود و سایر ظرفیت‌های این منطقه خصوصا در حوزه گردشگری و ارتباط با دنیای خارج در راستای ماموریتی که برای این منطقه تعریف شده است، به درستی محقق شود؛ سهولت رفت و آمد به چابهار، امکانات زیرساختی اقامت و حمل و نقل اهمیت ویژه‌ای دارد. از سال‌های گذشته، موضوع حمل و نقل در قالب یک فرودگاه بین‌المللی در چابهار مورد پیگیری و توجه مدیران وقت بوده است. فرودگاه نظامی کنارک اگرچه در حال حاضر مورد استفاده است، اما به دلیل فاصله‌ای که با شهر چابهار دارد و اینکه خارج از محدوده منطقه آزاد چابهار واقع شده، بسیاری از مزایای و ظرفیت‌هایی را که منطقه آزاد با داشتن مرز هوایی می‌تواند ایجاد کند، از دست داده است؛ بنابراین براساس پیگیری‌هایی که در سال‌های پیش صورت گرفته بود، در سال۹۵ موافقت اصولی ساخت یک فرودگاه بین‌المللی در چابهار صادر شد. از آنجایی که این مجموعه در خارج از محدوده منطقه آزاد قرار داشت، شرکت فرودگاه‌های کشور به عنوان متولی و مجری این امر تعیین گردید و بخشی از فرآیند کار در طول ۲سال گذشته انجام پذیرفته بود. به دلیل آن که این فرودگاه نقشی مهم و حیاتی برای منطقه آزاد چابهار دارد، در اسفندماه سال گذشته با وزیر راه و شهرسازی، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و استاندار سیستان و بلوچستان توافق‌نامه‌ای را به امضا رساندیم که براساس آن، مجری و سرمایه‌گذار این فرودگاه، سازمان منطقه آزاد چابهار تعریف شد و از آن زمان، موضوع صدور موافقت‌ اصولی و مباحث مربوط به طراحی و ساخت این پروژه در دستورکار قرار گرفت.

خوشبختانه در ابتدای مهرماه سال جاری، توانستیم موافقت‌ اصولی به نام سازمان منطقه آزاد چابهار را با حمایت و همراهی همه بزرگواران از سازمان هواپیمایی کشوری اخذ نماییم. همزمان موضوع طراحی فرودگاه توسط مشاورین متخصص و ذیصلاح در دستورکار قرار گرفت؛ همچنین توافقات اولیه ساخت را با پیمانکاران توانمندی که در این حوزه تجربه و توان کافی داشتند را انجام دادیم با تصویب شورای عالی مناطق آزاد، عملیات اجرایی فرودگاه را آغاز نمودیم.

عبدالرحیم کردی با اشاره به اینکه دسترسی آسان به بازارهای هدف به عامل مهم تعیین کننده قیمت تمام‌شده تبدیل شده،‌ اظهار کرد: با این تفکر همه به دنبال کوتاه کردن مسیرهای خود هستند و کریدورهای جدید و ابزارهای نوین حمل و نقل وارد بازار حمل‌ونقل و لجستیک شده‌اند. همه اینها تعاریف جدیدی را به وجود آورده‌اند که ایران در این جغرافیا نقش و اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی با اشاره به اینکه سه بازار بسیار مهم در آسیا، آسیای جنوب شرقی و شمال آفریقا قرار دارند؛ چه در بازار مصرف و چه در مواد اولیه این بازارها سهم بسیاری زیادی را به خود اختصاص می‌دهند، اظهار کرد: بهترین نقطه برای اتصال این مناطق و جنوب آفریقا به یکدیگر ایران است. در این جغرافیا به دلیل موقعیت ژئوپولتیک می‌توانیم بگوییم رسیدن به آب‌های آزاد برای ایران یک فضای بی‌رقیب است.

به دنبال توجه رهبر معظم انقلاب، ‌دولت‌ها توجهاتی به توسعه مکران داشته‌اند. در دولت یازدهم و دوازدهم توسعه زیرساخت‌های سواحل مکران شتاب خوبی به خود گرفته است. با موافقت رهبر معظم انقلاب ۳۰۰میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تکمیل این پروژه اختصاص می‌یابد و تعهدی که وزارت راه و شهرسازی برای سرعت دادن به این طرح دارد، نیمه اول سال‌۱۴۰۰ این خط‌آهن به شبکه سراسری متصل خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: توافق‌نامه با پیمانکار امضا شده و عملیات اجرایی این پروژه آغاز شد که میزان سرمایه‌گذاری آن نیز ۵۵۰میلیارد تومان تخمین زده شده است، همچنین تاییدیه دولت چین برای فاینانس ۴۵۰میلیون دلاری این پروژه صادر شده که ظرفیت فرودگاه در فاز اول یک میلیون نفر خواهد بود. برآورد ما در فاز اول این پروژه حداقل ۵۵۰میلیارد تومان است، اگرچه براساس طرحی که نهایی خواهد شد، این عدد طبیعتا در فازبندی‌های بعدی تغییر خواهد نمود، اما با این مبلغ و براساس طرح اولیه و با برنامه‌ریزی برای پذیرش یک میلیون مسافر در سال، سازمان منطقه آزاد چابهار آمادگی اجرای این پروژه را به لحاظ مالی و فنی دارد.

 

احداث شهر فرودگاهی در منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد چابهار دارای جایگاه ویژه‌ای در منطقه است؛ منطقه‌ای که از نگاه مقام معظم رهبری نقطه ارتباطی مهم بین شرق و غرب و شمال و جنوب است و به اعتقاد رئیس‌جمهور بهاری برای سه کشور ایران، هند و افغانستان به شمار می‌رود.

منطقه آزاد چابهار از نزدیک‌ترین نقاط به آب‌های آزاد جهان برای کشورهای آسیای مرکز و افغانستان است و از سوی دیگر نقطه‌ای استراتژیک برای ترانزیت کالا از آسیا به اروپا محسوب می‌شود.

با توجه به موقعیت خاص این منطقه، وجود راه‌های حمل و نقل مناسب برای جابه‌جایی مسافر و به ویژه کالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این در حالی است که در حوزه ریلی، جاده‌ای و دریایی اقداماتی برای این منطقه انجام شده بود ولی فرودگاه مناسب با آن وجود نداشت و تنها یک فرودگاه نظامی در حدود ۴۰کیلومتری منطقه قرار دارد که پاسخگوی کامل نیاز آن نبود.

این در حالی است که از حدود پنج سال پیش ماجرای ساخت فرودگاه چابهار به طور جدی‌تری مطرح شد و در دستورکار قرار گرفت و با وجود موانعی که در ساخت آن وجود داشت، در نهایت ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)، نمایندگاه مردم زاهدان و چابهار در مجلس شورای اسلامی و فرمانداران چابهار و کنارک، مسئولان کشوری و استانی و اقشار مختلف مردم در روز ۱۴آذرماه۱۳۹۸ رسما کلید خورد.

این شهر فرودگاهی در زمینی به مساحت ۲۸۱۵هکتار و در شمال منطقه آزاد چابهار احداث می‌شود.

فاز اول فرودگاه بین‌المللی چابهار با سرمایه‌گذاری ۵۵۰میلیارد تومانی از محل منابع منطقه آزاد چابهار و با مدیریت همین منطقه اجرایی می‌شود که این فاز در ۱۳هزار متر زمین و با ظرفیت حدود ۸۱۷هزار و ۶۰۰مسافر در سال ایجاد خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که فاز اول فرودگاه بین‌المللی چابهار طی ۲۴ماه آینده به پایان برسد.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار:

بهره‌برداری از فرودگاه بین‌المللی چابهار تا سال‌۱۴۰۰

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در آیین افتتاح عملیات اجرایی فرودگاه بین‌المللی چابهار که با حضور جمعی از مسئولان ازجمله وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، اعلام کرد: طی توافق انجام شده، فرودگاه بین‌المللی چابهار تا ۲۴‌ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

عبدالرحیم کردی‌، درخصوص مسائل فنی و مالی این فرودگاه توضیح داد: شهر فرودگاهی چابهار در زمینی به مساحت ۲۸۱۵هکتار در ضلع شمالی منطقه احداث می‌شود که برآورد اولیه هزینه آن ۵۵۰میلیارد تومان است که با منابع منطقه آزاد چابهار انجام می‌شود.

وی گفت: با توافقی که با قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در رابطه با ساخت فرودگاه انجام شده، قرار است تا ۲۴ماه آینده (سال۱۴۰۰) به بهره‌برداری برسد؛ البته ما باید منابع را در زمان تعیین شده تامین کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در ادامه با اشاره به جریان ساخت فرودگاه چابهار، اظهار داشت: طی سال‌های‌۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ بود که فرودگاه چابهار برای باری دیگر به جریان افتاد و در زمان فرماندار وقت و دبیر وقت، توسعه ستاد مکران فرودگاه چابهار برای بار سوم کلید خورد.

وی ادامه داد: در سال‌۱۳۹۵ مجوز و موافقت اصولی فرودگاه صادر شد، اما برخی موانع وجود داشت که فرآیند را به تاخیر انداخت تا اینکه در سال‌۱۳۹۷ فصل دیگری از ساخت فرودگاه مکران باز شد و توافقی در اسفند سال گذشته بین دستگاه‌های مربوطه ازجمله منطقه آزاد چابهار و وزارت راه و شهرسازی شکل گرفت و از ابتدای امسال فرآیند کسب مجوزهای قانونی در دستورکار قرار گرفت. سرانجام در مهرماه سال جاری موافقت‌های اصولی با فرودگاه و اینکه مدیریت آن برعهده منطقه آزاد چابهار باشد، با حمایت‌های وزارت راه و شهرسازی شکل گرفت و بعد از انجام تشریفات لازم اکنون فرودگاه در مرحله ساخت قرار گرفته است.

کردی با اشاره به ابعاد اهمیت ساخت فرودگاه چابهار گفت: مسئله اول، به ابعاد اجتماعی آن برمی‌گردد که برای مردم و گردشگران بسیار مهم بوده و همیشه درخواست فرودگاه را داشته‌اند.

وی افزود: موضوع دیگر، در رابطه با اهمیت ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار به بعد اقتصادی آن بر‌می‌گردد که با توجه به جایگاه منطقه آزاد چابهار و اهمیت حمل و نقل ترکیبی، باید فرودگاه در آن ساخته می‌شد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ابراز امیدواری کرد تا فرودگاه با توجه به توافقات انجام شده و تامین منابع لازم در زمان پیش‌بینی شده تکمیل و قابل بهره‌برداری باشد.

 

استاندار سیستان و بلوچستان:

اتصال چابهار به مراکز ثروت و قدرت با ساخت فرودگاه

استاندار سیستان و بلوچستان در این مراسم اظهار داشت: ساخت این فرودگاه بین‌المللی، شهرستان راهبردی چابهار را به مراکز ثروت و قدرت متصل می‌‌کند و می‌تواند در جذب گردشگر و سرمایه‌گذار نقش مهمی داشته باشد.

احمدعلی موهبتی با اشاره به اینکه سه دولت در گذشته برای ساخت فرودگاه چابهار تلاش کردند ولی موفق نشدند، خاطرنشان کرد: تلاش دکتر اسلامی به عنوان وزیر راه وشهرسازی و مدیران سابق منطقه آزاد و وزارت راه و شهرسازی برای محقق شدن این فرودگاه قابل تقدیر است.

وی بیان کرد: توجه ویژه دولت به توسعه سیستان و بلوچستان ستودنی است و با اختصاص بیش از ۳۰۰میلیون یورو، به زودی شاهد تحول در ساخت راه‌آهن چابهار به سرخس مشهد خواهیم بود.

رئیس شورای برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان گفت: دولت تدبیر و امید برای گازرسانی به تمام نقاط شهری و روستایی، تکمیل بیمارستان ۵۴۰تختخوابی، توجه به نقاط حاشیه‌نشینی و حل سایر مشکلات زیرساختی تلاش‌های خوبی کرده که شاهد خبرهای خوبی خواهیم بود.

استاندار سیستان و بلوچستان در پایان گفت: وحدت و انسجام با همدیگر می‌تواند بخشی از مشکلات را مرتفع نماید.

 

امام جمعه اهل سنت چابهار:

اجرایی شدن عملیات فرودگاه چابهار پس از سال‌ها انتظار

امام جمعه اهل سنت چابهار نیز در این آیین اظهار کرد: راه‌های روستایی و بین شهری این شهرستان نیازمند آسفالت و بازگشایی هستند و این مهم با تخصیص اعتبارات محقق می‌شود.

مولوی عبدالرحمن ملازهی افزود: تمام کشور از راه مناسب برخوردار است و مردم نیز امیدوارند راه‌های روستاها و شهرهای مختلف استان نیز آسفالت و دوبانده شوند.

وی با قدردانی از تلاش‌های دولت برای توسعه و آبادانی چابهار و سایر نقاط سیستان و بلوچستان، خاطرنشان کرد: مردم پس از سال‌ها انتظار اکنون شاهد آغاز عملیات اجرایی فرودگاه بین‌المللی چابهار هستند.

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص):

تحول در زیرساخت‌های حمل و نقل سیستان و بلوچستان

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در آیین افتتاح عملیات اجرایی فرودگاه بین‌المللی چابهار بیان داشت: ساخت فرودگاه، تکمیل پروژه راه‌آهن چابهار به سرخس و مشهد، تکمیل طرح توسعه بندر چابهار و دوبانده شدن راه‌های ترانزیتی می‌تواند حمل و نقل این استان را متحول کند.

سردار محمد افزود: مصمم به تکمیل پروژه‌های در دست اجرا هستیم و از هیچ کوششی برای محرومیت‌زدایی این استان محروم دریغ نمی‌کنیم.

شایان ذکر است، چابهار، به‌صرفه‌ترین بندر ایران، قلب سواحل مکران و کانون توسعه طرح استراتژیک نظام در توسعه سواحل مکران و کم‎هزینه‌ترین و سریع‌ترین مسیر ترانزیت کالا بین آسیا و اروپاست که قرارگاه خاتم به به منظور توسعه آن، علاوه بر فرودگاه‌ بین‌المللی، فاز نخست بندر شهید بهشتی را در این منطقه اجرا کرده و در حال حاضر در حال اجرای پروژه راه‌آهن چابهار-‌زاهدان می‌باشد.

 

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس:

ضرورت استانداردسازی جاده‌های سیستان و بلوچستان

نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار داشت: ساخت فرودگاه در شرایط بد اقتصادی، اقدامی مبارک برای مردم است که جا دارد از تلاش‌های دولت نهایت تشکر و قدردانی شود.

عبدالغفور ایران‌نژاد افزود: پس از سال‌ها انتظار مردم شاهد کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی فرودگاه چابهار هستند و امیدواریم در کمترین زمان ممکن افتتاح و بهره‌برداری شود.

وی بیان کرد: در تمام نقاط روستایی و شهری ایران شاهد راه‌های استاندارد و دو بانده هستیم؛ ولی در سیستان و بلوچستان مردم برخی مناطق حتی از راه خاکی مناسب نیز محروم و برای تردد به سختی با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از دولت و به ویژه وزیر راه و شهرسازی درخواست داریم راه چابهار به زاهدان دو بانده و تمام راه‌های روستایی آسفالت شوند.

عبدالغفور ایران‌نژاد گفت: در کمتر از ۱۵روز بیش از ۶۰نفر بر اثر تصادفات در سیستان و بلوچستان کشته شدند که نیاز است جاده‌ها استاندارد شوند.

 

فرماندار شهرستان ویژه چابهار:

نقش بسزای فرودگاه چابهار در جذب سرمایه‌گذار و گردشگر

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار در در آیین افتتاح عملیات اجرایی فرودگاه بین‌المللی چابهار اظهار نمود: ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار موجب تسهیل در ورود و خروج مسافر می‌شود و می‌تواند نقش مهمی در جذب سرمایه‌گذار و گردشگر داشته باشد.

رحمدل بامری افزود: در شهرستان چابهار با ۳۰۰هزار نفر جمعیت، ۸۰هزار دانش‌آموز، ۱۰هزار دانشجو و بیش از ۷۰هزار نفر حاشیه‌نشین محروم از امکانات اولیه زندگی، حضور دراند که نیاز است وزارت راه و شهرسازی برای تامین زیرساخت‌های حاشیه شهر و راه‌های ارتباطی اقدام کند.

وی تاکید کرد: ساخت بیش از هزار کیلومتر بزرگراه و آزادراه از مبدا چابهار به طرف هرمزگان، زاهدان و کرمان از درخواست‌های مردم و مسئولان است تا شاهد رونق حمل و نقل و ترانزیت کالا باشیم.

وی از تمام مردم و مسئولان که در ساخت فرودگاه کمک کردند، قدردانی کرد و افزود: قطعا تکمیل راه‌آهن، بندر و فرودگاه، اقتصاد و تجارت منطقه جنوب شرق را متحول می‌کند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام حوزه راه و شهرسازی، دوبانده شدن راه مرز ریمدان و اتصال راه‌آهن به مرز پاکستان از طریق ریمدان دشتیاری را خواستار شد.

 

وزیر راه و شهرسازی:

فرودگاه بین‌المللی چابهار، ابزار توسعه مکران

وزیر راه و شهرسازی در آیین افتتاح عملیات اجرایی فرودگاه بین‌المللی چابهار گفت: با مجموع پروژه‌هایی که در منطقه آزاد چابهار در حال اجرا است، پیوستگی در راه‌آهن، بندر، جاده و خطوط انرژی ایجاد می‌شود که به ایجاد شرایط مناسب برای زندگی و جذب گردشگر در این منطقه منتهی خواهد شد.

محمد اسلامی در حاشیه این مراسم ضمن تشریح مجموعه‌ای از پروژهای پیش‌بینی شده و در حال اجرا در منطقه آزاد چابهار اظهار کرد: پروژه شهر جدید تیس که در حاشیه سواحل مکران احداث گردید، با رویکرد متفاوت طراحی شده تا طی آن عملیات عمرانی و محله‌سازی انجام شود و با جلب سرمایه‌گذاران در بخش‌های گوناگون شاهد توسعه باشیم.

وی همچنین با اشاره به پروژه راه‌آ‌هن چابهار-‌زاهدان گفت: این پروژه، یکی از پروژه‌های محوری عمرانی ایران است که چندی پیش با عنایت مقام معظم رهبری با درخواست دولت برای تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی موافقت شد و این پروژه که با ظرفیت ۳۰درصد در حال پیشرفت بود به حداکثر ظرفیت رسید. این پروژه بعد از انجام عملیات زیر‌سازی، عملا وارد عملیات روسازی شده است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به پروژه دیگری در منطقه آزاد چابهار اشاره کرد و گفت: احداث کریدور انتقال انرژی از نگین مکران نیز در دستورکار قرار دارد.

در بخش دیگری از اظهارات اسلامی، موضوع پروژه‌های جاده‌ای مورد توجه قرار گرفت و اظهار داشت: در این بخش رفع گلوگاه جاده‌ای مورد تاکید است که مسیرها انتخاب و اولویت‌بندی شده و امیدواریم که رانندگان نیز دقت بیشتر در مقررات داشته و مانع از حوادث جاده‌ای بالا در این منطقه شوند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که پروژه کریدور شمال-جنوب بزرگراهی که از تربت‌جام و بیرجند به سمت زاهدان، خاش و چابهار می‌آید، به زودی به سرانجام برسد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به اینکه با بهره‌برداری از فاز نخست بندر شهید بهشتی، ظرفیت این بندر به ۵.۸میلیون تن رسید، از ساخت مدرن‌ترین ترمینال سفرهای دریایی در چابهار خبر داد‌.

محمد اسلامی برچیده‌ شدن اسکله سریع‌النصب به‌ جای‌ مانده از دهه‌۶۰ را یکی از برنامه‌های سفر خود به چابهار برشمرد و گفت: این اسکله در دهه‌۶۰ توسط دولت ساخته شد تا برای نخستین بار از ظرفیت بندر چابهار استفاده شود و با جمع‌آوری آن، هم‌اکنون چندین برابر ظرفیت جدید در پسکرانه‌های استاندارد چابهار را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه با همت ویژه دولت تدبیر و امید و تاکید مقام معظم رهبری برای توسعه سواحل مکران و بهره‌برداری از فاز نخست بندر شهید بهشتی، افزود: بهره‌برداری از این فاز، بندر شهید بهشتی را به یک بندر استاندارد، مجهز به تجهیزات روز و باکیفیت تبدیل کرد و ظرفیت آن به ۵.۸میلیون‌تن ارتقاء یافت؛ به ‌این‌ ترتیب مجموع ظرفیت در بنادر شهید کلانتری و شهید بهشتی چابهار به ۱۱میلیون تن خواهد رسید.

اسلامی، توسعه بنادر چابهار را یک پیشرفت بزرگ و جزء اهدافی خواند که برای سواحل مکران در نظر گرفته شده است و با اشاره به اینکه ۲۰۳هکتار زمین برای توسعه فاز دوم بندر شهید بهشتی آماده‌سازی شده است، عنوان کرد: با اجرای فاز دوم، ظرفیت این بندر در مجموع اسکله‌های نفتی، کارگو، فله و کانتینری به ۳۵میلیون تن می‌رسد.

او با بیان اینکه که هم‌اکنون بندر شهید بهشتی به ‌عنوان یک بندر اقیانوسی، جزء بنادر تراز برتر قلمداد می‌شود، اظهار داشت: با ساخت اسکله‌های جدید، امکان پهلوگیری بزرگ‌ترین کشتی‌های کانتینری در این بندر فراهم می‌شود و این امکان، ایران را در میان کشورهای پیشرفته قرار می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بندر چابهار به انبار ذخیره و سیلو نیاز دارد و به این خاطر دو پروژه جدید در بندر آغاز و تاسیستات و زیرساخت‌های لازم در ۱۱۹هکتار از اراضی مهیا شد، افزود: ساخت یک سیلوی ۱۰۰هزار تنی برای غلات که بتواند با سیستم مکش اتوماتیک فله، کار بارگیری و تخلیه را از داخل کشتی به سیلو یا برعکس و از آنجا به واگن‌های قطار یا کامیون‌ها انجام دهد، در دستورکار قرار دارد. این دو پروژه به اضافه یک پروژه اتوبانی جزء نیازهای مبرم مردم چابهار است که قرارداد این موارد نهایی‌ شده و عملیات آن به‌ زودی آغاز می‌شود تا مردم شریف چابهار از یک اتوبان با دسترسی خیلی خوب بهره‌مند شوند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به ساخت مدرن‌ترین ترمینال سفرهای دریایی در چابهار اظهار داشت: در هیچ کجای کشور ما ترمینال مسافربری برای سفرهای دریایی با این مختصات نداریم. این در حالی است که کشتی‌های مسافری ما بین چابهار و مسقط در حرکتند، اما یک ترمینال پیشرفته نداشتیم و کار ساخت آن در سال‌۹۶ متوقف‌ شده بود؛ با تکمیل‌ شدن این ترمینال و با توجه به قراردادهایی که سازمان بنادر و دریانوردی بسته است، عملیات جا‌به‌جایی مسافر در این ترمینال از همین ماه آغاز خواهد شد. امیدوارم با تاکیدهای ویژه‌ای که به سازمان بنادر و دریانوردی داشته‌ایم، سفرهای دریایی، تسریع و تسهیل شود؛ چراکه این پتانسیل برای سفرهای دریایی بین بنادر خودمان و کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد. این خط کشتیرانی با توجه به ترمینالی که آماده‌سازی و تجهیز شده است با به‌روز‌ترین تجهیزات از آخر آذرماه مسافربری و مسافرگیری را شروع خواهد کرد.

محمد اسلامی همچنین با اشاره به حوزه ترانزیت شمال و جنوب با ایجاد بزرگ‌ترین خط ریلی در دست احداث، تصریح کرد: نکته مهم در خصوص بندر چابهار، ایجاد بزرگ‌ترین خط ریلی در حوزه ترانزیت شمال و جنوب می‌باشد که این خط در دست احداث است.

وی گفت: در این پروژه، حدود ۷۰۰کیلومتر پروژه ریلی در دست اقدام داریم که با عنایت مقام معظم رهبری و دستور ایشان، خواسته دولت، اجابت شد و منابعی از صندوق توسعه ملی به این پروژه اختصاص دادند تا شاهد سرعت‌گیری آن باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پروژه افتتاح ساخت فرودگاه چابهار اظهار داشت: فرودگاه چابهار یک آرزوی دیرینه برای مردم این منطقه بوده و قطعا یکی از ابزار توسعه مکران است. عملیات ساخت این فرودگاه آغاز شده است و امیدواریم مجموعه اقدامات در حوزه زیرساخت در کنار سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی، نفت، معادن و همچنین شهر جدید تیس باعث یک شکوفایی برای مردم منطقه باشد.

وی ادامه داد: شهر جدید تیس نیز یکی از فرصت‌های بی‌نظیری است که هتل‌ها و مراکز درمانی زیادی در طراحی آن دیده‌ شده است و می‌تواند اشتغال‌زا باشد. توسعه فعالیت‌های گردشگری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که به همین خاطر وزارت راه و شهرسازی در حوزه راه و راه‌های روستایی سرمایه‌گذاری ویژه‌ای انجام داده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در سیستان و بلوچستان به هر دلیلی شاهد عقب ماندگی در حجم ساخت راه‌های روستایی بوده‌ایم که از معدل کشور پایین‌تر است. اولویت در کشور در این حوزه در روستاهای بالای ۵۰خانوار و بعد ۲۰خانوار بود که این شاخص در سیستان و بلوچستان جواب نمی‌دهد و لازم است متناسب با شاخص‌های این استان طرح‌ریزی انجام گیرد. به‌ همین‌ خاطر یکسری تعریض، بهسازی، ساخت، و آسفالت در دستورکار قرار گرفت. طی سال‌های گذشته ۲۶۰روستای چابهار فاقد آب آشامیدنی بود که با پیگیری‌ها و همت دولت، ۲۱۰روستا از نعمت آب آشامیدنی برخوردار هستند. این مسئله نشان می‌دهد که شاخص‌ها متناسب با این منطقه دیده ‌شده و درخصوص راه روستایی هم ادارات کل راهداری وزارت راه و شهرسازی مسئول این پروژه‌ها خواهند بود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به بحث حاشیه‌نشینی در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در بحث حاشیه‌نشینی، چابهار مقام نخست را در استان داشت که باید تعیین تکلیف صورت می‌گرفت؛ بنابراین به بنیاد مسکن ابلاغ شد که بنیادهای خودش را در استان‌ها مستقر کند.

وی با اشاره به اینکه حاشیه‌نشینی در چابهار باید مهار شود، ساماندهی را مرحله اول به این منظور برشمرد و افزود: به ‌همین‌ خاطر طبق یک طرح جامع برای ایجاد سکونتگاه‌ها و احداث واحد کار برنامه‌ریزی و مقرر شد که بنیاد مسکن این طرح را شروع کرده و از دره ایپار به مرادآباد برسیم؛ در این برنامه‌ریزی اراضی نوار شرقی و غربی در نظر گرفته شده‌اند و کسانی‌که در این محله‌ها شناسایی شدند، همگی تعیین هویت شده و با تشکیل پرونده، تصمیمات مقتضی برای آنها در نظر گرفته می‌شود. به این منظور زیربناهایی ایجاد شده است که در بازدیدهای انجام‌گرفته، شاهد خیابان‌کشی‌ها و تخریب و تجاوزهایی بودیم که به اراضی دولتی شده بود.

وی افزود: از همه مسئولان محلی و مردم منطقه تقاضا داریم که با بنیاد مسکن همکاری کنند تا پدیده حاشیه‌نشینی یک بار برای همیشه خاتمه پیدا کند و مردم ما در خانه‌های ایمن و امن خودشان زندگی کنند.

وزیر راه و شهرسازی درخصوص دیگر طرح‌های در حال پیگیری استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پروژه‌های نیمه‌تمام دو دسته هستند؛ یک دسته از پروژه‌ها در استان تعریف می‌شود که منابع آن از محل استان تامین می‌شود و دسته دیگر پروژه‌های ملی هستند. همه این پروژه‌ها شناسایی و اولویت‌بندی شدند و در برنامه‌۹۹ برای آنها اولویت قائل شدیم. استراتژی اتخاذ شد که بخش‌های بحرانی و حادثه‌خیز اصلاح‌ شده است.