معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس خبر داد:

پرونده ثبت جهانی ژئوپارک ارس در یونسکو بررسی می‌شود

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس گفت: یونسکو به درخواست ارسال و بررسی پرونده ثبت جهانی ژئوپارک ارس پاسخ مثبت داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، یوسف داداش‌زاده با اعلام این خبر گفت: کمیسیون ملی یونسکو در ایران طی نامه‌ای به سازمان جهانی یونسکو، آمادگی ایران برای ارسال پرونده درخواست ثبت جهانی ژئوپارک ارس به عنوان تنها داوطلب از ایران را اعلام کرد.

وی افزود: دهم تیرماه یونسکو نیز ضمن استقبال از اعلام آمادگی ایران، خواستار ارسال پرونده نهایی تا پایان ماه نوامبر و انجام فرآیندهای قانونی بازرسی و ارزیابی نهایی توسط ارزیابان بین‌المللی شد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس از همکاری ژئوپارک جهانی قشم برای ارائه کمک‌های فنی تشکر کرد.

شایان ذکر است؛ هفته گذشته عضو کمیسیون ملی یونسکو در ایران از آخرین اقدامات منطقه آزاد ارس در ژئوپارک ارس بازدید کرد و گفت: برای ثبت جهانی ژئوپارک ارس اقداماتی خوبی انجام شده و به عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه و با امتیاز بالا توسط ارزیابان یونسکو ثبت خواهد شد.

سیدعلی چاوشیان در جریان بازدید از ژئوپارک ارس با اشاره به توجه ویژه یونسکو به ژئوپارک‌ها گفت: شهریورماه امسال پرونده ژئوپارک ارس از طریق کمیسیون ملی یونسکو در ایران به سازمان جهانی یونسکو ارسال می‌شود و ارزیابان این سازمان در آینده نزدیک برای آخرین بازدید جهت تایید پرونده و ثبت جهانی آن به این منطقه می‌آیند.