معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد:

پروژه مخرب پرورش میگو در سایت نمکدان باید متوقف شود

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از مراجع قانونی، صدور توقف فوری پروژه ساخت مزرعه پرورش میگو در ژئوسایت نمکدان قشم را خواستار شد.

به گزارش اخبار آزاد قشم، مرتضی شیخ‌زاده ضمن اعلام اعتراض این معاونت نسبت به واگذاری غیرقانونی و غیراصولی زمین‌های واقع شده در حریم ژئوسایت منحصربه‌فرد و جهانی نمکدان، بیان داشت: درخواست ما از مراجع قانونی، توقف فعالیت این پروژه در کنار اصلاح تمام تخریب‌ها و پرداخت غرامت است.

وی با اشاره به موفقیت ژئوپارک جهانی قشم در دریافت کارت سبز از سوی سازمان جهانی یونسکو افزود: با تلاش‌های فراوان کارشناسان ژئوپارک قشم، حدود ۴سال است که قشم توانسته وارد زنجیره ژئوپارک‌های جهانی شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: ژئوپارک به معنی  رفاقت، مودت و همدلی بین جامعه محلی ساکن در ژئوسایت‌ها و روستاهای اطراف آن با موهبتی است که توسط خداوند در اختیار آنان قرار گرفته است.

به گفته شیخ‌زاده ژئوپارک جهانی قشم با ۲۵ژئوسایت ثبت شده شامل گنبد نمکدان، جنگل‌های حرا، تنگه چاهکوه و…‌، بخش‌های بی‌نظیری در حوزه زمین شناسی جزیره و کشور را در خود جای داده است.

وی حفظ و پاسداشت این موهبت‌های الهی و انتقال آن به آیندگان را وظیفه همه مردم و مسئولین دانست و افزود: درست است که در دهانه غار نمکدان فعلا تخریبی صورت نگرفته، اما از نظر کارشناسان زمین شناسی، حریم ژئوسایت گنبد نمکی، تا شعاع ۱۰کیلومتری این دهانه ادامه دارد و برای جلوگیری از آسیب به این ساختار و حفظ کارت سبز ژئوپارک جهانی قشم، نباید هیچ تخریبی در این حریم اتفاق بیفتد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم عنوان داشت: غار نمکی قشم با ۶هزار و ۵۰۰متر طول در زیر زمین، عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان را به خود اختصاص داده است.

وی واگذاری‌های صورت گرفته در محدود غار نمکی را خلاف مقررات سازمان جهانی یونسکو دانست و گفت: با توجه به بازبینی مجدد وضعیت ژئوپارک جهانی قشم برای تمدید کارت سبز در سال‌۹۹ از سوی یونسکو، تخریب‌های صورت گرفته در برترین ژئوسایت منطقه این موضوع را با مشکل مواجه خواهد کرد.

شیخ‌زاده اظهار کرد: مدیر ژئوپارک جهانی قشم به عنوان عضو کمیته علوم زمین و ژئوپارک‌های کمیسیون ملی یونسکو، همچنین به عنوان ارزیاب بین‌المللی یونسکو در امور ژئوپارک‌ها، کارشناس بررسی و تایید سایر ژئوپارک‌های جهان است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: ژئوپارک جهانی قشم، تنها ژئوپارک خاورمیانه و جنوب غربی آسیاست که از سوی سازمان جهانی یونسکو به عنوان ممیزی برای ژئوپارک‌های آینده این محدوده معرفی شده تا به توسعه آینده این منطقه از دنیا کمک کند؛ بنابراین نگهداری کارت سبز برای جمهوری اسلامی ایران و ادامه حضور در سازمان جهانی یونسکو و حفظ حق رای ایران در جهان بسیار بسیار مهم است.

وی ضمن قدردانی از مردم و مسئولینی که در پیگیری حل این مشکل تلاش می‌کنند، گفت: قبل از اتلاف وقت و به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر، لازم است دستور توقف پروژه از سوی مقام قضایی صادر شده و سپس نظر کارشناسی ارائه گردد.

شیخ‌زاده توقف این پروژه را مسئولیتی اجتماعی در قبال آیندگان دانست و افزود: بعد از توقف پروژه، باید آنچه از عوارض طبیعی از بین برده شده و آنچه که خاکبرداری شده، برگردانده شود و خسارت وارده محاسبه شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در پایان با تاکید بر لزوم پرداخت غرامت بابت خسارات وارد شده، گفت: خواسته ما به عنوان ژئوپارک جهانی قشم، بررسی این میزان خسارت و بازگشت آن به ژئوپارک جهانی در هر قالب مسئولیت اجتماعی و کمک به توسعه ژئوسایت‌هاست تا ما بتوانیم شاهد توسعه بیش از پیش این ژئوپارک جهانی باشیم.