پیاده‌سازی الگوهای نوین آموزشی در مناطق آزاد/ لزوم راه‌اندازی مدارس چندزبانه آنلاین در مناطق آزاد

«دومین نشست کارگروه های شورای راهبردی آموزش و پرورش مناطق آزاد کشور» در تهران برگزار شد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، این نشست که با حضور محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق، هانی صباغان مدیر سلامت، ورزش و آموزش، محمدابراهیم موذنی نماینده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و اعضای کارگروه شورای […]

«دومین نشست کارگروه های شورای راهبردی آموزش و پرورش مناطق آزاد کشور» در تهران برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این نشست که با حضور محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق، هانی صباغان مدیر سلامت، ورزش و آموزش، محمدابراهیم موذنی نماینده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و اعضای کارگروه شورای راهبردی آموزش و پرورش برگزار شد، نحوه اجرایی شدن اداره آموزش و پرورش مناطق آزاد کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست گفت: ارائه الگوهای توسعه ای در زمینه آموزش و پرورش نوین در مناطق آزاد و تعمیم آن به سرزمین اصلی از اهداف این نشست است که باید به صورت جدی و برنامه‌ریزی شده، دنبال شود.

محمدرضا رستمی آموزش برمبنای تکنولوژی‌های نوین را از موضوعات جدی در این زمینه دانست و افزود: با استفاده از فضاهای نوین آموزشی، تغییر فرآیندهای یادگیری، ارائه مدل‌های آموزشی و تخصصی، امکانات و تجهیزات آموزشی جدید و فناورانه و متناسب با شرایط موجود مناطق می‌توانیم این الگو را به سرزمین اصلی تعمیم دهیم.

رستمی توجه به راه‌اندازی آموزش آنلاین در مناطق آزاد کشور مهم عنوان کرد و افزود: با راه‌اندازی مدارس چندزبانه آنلاین و جذب دانش‌آموزان فارسی زبان که در خارج از کشور حضور دارند می‌توانیم این ارتباط را نزدیک‌تر و مشارکت سرمایه‌گذاران در صنعت آموزش در مناطق آزاد را تقویت کنیم.

وی بر لزوم توانمندسازی نیروی انسانی در حوزه آموزش و پرورش مناطق تاکید کرد و گفت: اولویت‌ها و توانمندسازی‌های نیروی انسانی در سطح آموزش و پرورش باید بر مبنای رویکردها و فناوری‌های جدید آموزشی در مناطق آزاد باشد.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور شناسایی رویدادهای مبتنی بر آموزش را در توسعه حوزه آموزش مناطق موثر دانست و افزود: شناسایی و برگزاری رویدادهای مبتنی بر آموزش در سطح منطقه‌ای، ملی و جهانی با حضور فعالان حوزه آموزش می‌تواند در توسعه آموزشی مناطق موثر باشد، همچنین شناسایی منابع آموزشی برای انجام فعالیت‌های اولویت‌دار می‌تواند مانع اتلاف وقت و موازی‌کاری در این مناطق باشد.

رستمی ادامه داد: بسیاری از مخالفت‌ها و جوسازی‌ها علیه مناطق آزاد به دلیل بی‌اطلاعی از فعالیت‌ها و اقدامات در این مناطق است. مدیران این حوزه می‌توانند با ارائه الگوهای نوین و اثربخش، نقش توسعه‌ای مناطق آزاد داشته باشند و الگوهای جدید مدیریتی کلان در کشور تولید و عرضه کنند.

در ادامه این نشست، چهار کارگروه تخصصی شورای راهبردی آموزش و پرورش با عنوان «کارگروه فرهنگی، اجتماعی، بهداشت، سلامت و تربیت بدنی»، «کارگروه عمران، توسعه، بازسازی، نوسازی و تجهیزات»، «کارگروه توانمندسازی نیروی انسانی» و «کارگروه تخصصی آموزشی و پژوهشی» به منظور بررسی «آیین‌نامه نحوه اداره آموزش و پرورش مناطق آزاد کشور» برگزار شد.