معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

پیاده‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب در مناطق آزاد

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: آماده‌سازی سیاست‌ها، راهبردها و فعالیت‌های سازمان‌های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی کشور در راستای عملی کردن بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، «محمدرضا رستمی» امروز (چهارشنبه ۱۰مهر) در هشتاد و هفتمین شورای اداری منطقه آزاد کیش با بیان اینکه با تاکید مقام معظم رهبری وارد فصل جدیدی در نظام جمهوری اسلامی ایران شده‌ایم، گفت: ما می‌توانیم متناسب و متناظر با قوانین و مقرراتی که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد؛ اجرای مفاد ذکر شده در بیانیه گام دوم انقلاب را در مناطق آزاد تسریع بخشیده و به تبع آن بهره مضاعفی از فضای ایجاد شده ببریم.

رستمی اظهار داشت: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور در چهار حوزه فرهنگی-‌اجتماعی، صنعتی، اقتصادی و گردشگری مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب، جهت‌گیری‌های موجود در این بیانیه را احصاء کرده و برای هر کدام از راهبردها و رویکردهای بیانیه و براساس اسناد بالادستی مناطق آزاد، سیاست‌ها و برنامه اقدام و عمل مناسب را تعیین و طراحی کرده است.

او با اشاره به اینکه نقش هر منطقه آزاد در عملیاتی کردن برنامه اجرای بیانیه گام دوم مشخص شده است، گفت: هم‌اکنون منطقه آزاد کیش، گام اول را در اجرای برنامه‌ها و پیاده‌سازی سیاست‌های این سند برداشته است.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: آنچه در این بیانیه بر آن تاکید شده، نگاه تمدنی است و این نگاه قرار است در تمام عرصه‌ها در نظام جهانی حضور مؤثری داشته باشد.

رستمی با تاکید بر اینکه قانون و مقررات مناطق آزاد هم بر همین مبنا پایه‌ریزی شده است گفت: مناطق آزاد کشور با کمک قوانین مخصوص خود می‌تواند در حوزه‌های صادرات و ارتباطات جهانی، اقتصادی و گردشگری، انتقال فناوری‌ها و انتقال دارایی‌های ملموس و ناملموس کشور، نقش‌آفرینی موثری داشته باشد و به تقویت قدرت نرم و قدرت سخت کشور در نظام جهانی کمک کند.

او با اشاره به سه سرمایه مهم و راهبردی مطرح شده در این بیانیه اظهار داشت: بحث ایمان و اعتقاد، جوانان به عنوان مهم‌ترین سرمایه در کشور و نیز سواحل دریایی ازجمله موارد و موضوعاتی است که در این بیانیه به آن تاکید شده است. ما در مناطق آزاد و به خصوص در منطقه آزاد کیش در هر سه موضوع، سرمایه‌های ارزشمندی داریم و تفاهم‌نامه با دانشگاه صنعتی امیرکبیر که امروز به امضاء رسید نیز فرصت بیشتری را برای حضور جوانان و ارائه خلاقیت‌ها، نوآوری‌های و فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی آنها را فراهم می‌کند.

رستمی به دو موضوع انتقادی مورد نظر رهبری ازجمله «نارضایتی عدالتی» و «نارسایی در تبلیغات درونی و بیرونی کشور» اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری این دو را به عنوان یک نقطه ضعف و تصویر غلطی که در جامعه بین‌المللی از ایران ساخته می‌شود؛ می‌دانند.

او گفت: براساس گزارش‌های معاونت فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش، خوشبختانه شاخص‌های عدالت در این منطقه قابل دفاع، ارزشمند و پیشرو است. در حوزه تبلیغات و افزایش قدرت نرم کشور، برنامه راهبردی در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تحت عنوان «برنامه راهبردی برندسازی مناطق آزاد» برای حضور در عرصه‌های جهانی تدوین شد و مراحل اجرایی آن آغاز شده است.

رستمی افزود: نکته جالبی که در بازدید آقای دکتر همتی نیز به آن اشاره شد، این است که مقامات ارشد کشور هم، کیش را بیشتر به عنوان یک مکان گردشگری می‌شناسند تا به سایر ظرفیت‌ها و سرمایه های اقتصادی و صنعتی؛ این نکته بیانگر این است که باید در حوزه تبلیغات به ویژه در بحث برندسازی در همه حوزه‌ها در کشور ازجمله در مناطق آزاد که می‌بایست در همه زمینه‌ها پیشرو و پیشران باشند؛ گام‌های موثری برداریم.

او به حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست‌های جدید مناطق آزاد که در دوره حضور جناب آقای دکتر بانک شروع شد، موضوع صنایع خلاق بود. براساس ماموریت‌ها و قوانین ازجمله قانون چگونگی تاسیس و اداره مناطق آزاد ازجمله بحث توسعه اقتصادی، صنعتی، فناوری‌ها و توسعه فرهنگی گام‌های موثری در توسعه صنایع فرهنگی برداشته شده بود، اما به مقوله اقتصاد فرهنگ، صنعت فرهنگ و صنایع خلاق توجه چندانی نشده بود که این امر به عنوان یک اولویت در دوره جدید مدیریت در مناطق آزاد انتخاب شد و در دستورکار قرار گرفت.

رستمی ادامه داد: در اقتصاد جهان، ۳درصد جی.‌دی.‌پی جهانی به صنایع فرهنگی و صنایع خلاق اختصاص دارد که ما در چارچوب‌های سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اقداماتمان در کشور توجهی چندانی به این امر نداشته‌ایم؛ اما در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد این موضوع به عنوان یک اولویت اقتصادی در نظر گرفته شده و برای تمامی حوزه‌های مرتبط با صنایع خلاق، سیاستگذاری‌ها شروع شده و براساس این سیاست‌ها، برنامه‌ها و فعالیت اجرایی هم طراحی شده است.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان گفته‌های خود در نشست شورای اداری منطقه آزاد کیش، ایجاد و شکل‌گیری شتابدهنده‌هایی در جهت جذب کارآفرینان، نوآوران و گروه‌های خلاق، ازجمله اولویت‌ها در این زمینه اعلام کرد و گفت: مناطق آزاد از این شتابدهنده‌ها حمایت می‌کنند تا بتوانند ایده‌ها و خلاقیت‌های خودشان را به موضوعات قابل اجرا تبدیل کنند و فعالیت خود را در این عرصه ادامه دهند که به همین منظور که امروز شکل‌گیری اولین شتابدهنده صادراتی صنایع خلاق در کیش شاهدی بر این مدعا است.