پیروزی صنعت دریانوردی ایران مقابل تحریم‌های امریکا

سند ایران در اعتراض به تحریم‌های آمریکا علیه صنعت دریانوردی با حمایت قوی کشورهای عضو شورا مواجه شد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، در روز پایانی یکصد و بیست و یکمین شورای سازمان جهانی دریانوردی، سند اعتراض ایران به تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا در حوزه حمل‌ونقل دریایی کشورمان از سوی محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر […]

سند ایران در اعتراض به تحریم‌های آمریکا علیه صنعت دریانوردی با حمایت قوی کشورهای عضو شورا مواجه شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در روز پایانی یکصد و بیست و یکمین شورای سازمان جهانی دریانوردی، سند اعتراض ایران به تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا در حوزه حمل‌ونقل دریایی کشورمان از سوی محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، طرح شد و مورد توجه قوی اعضاء قرار گرفت.

سازمان بین‌المللی دریانوردی در لندن به دنبال بررسی سند پیشنهادی ایران علیه تحریم‌های آمریکا، قاطعانه از آمریکا و دیگر کشورهای عضو خواست که از اتخاذ هرگونه اقدامی که امنیت و ایمنی دریانوردی بین‌المللی و آزادی کشتیرانی را به خطر می‌اندازد خودداری کنند.

براساس این گزارش، در سند یاد شده بر تعهدات کشورها به پایبندی بر معاهدات بین‌المللی دریایی و نیز مفاد کنوانسیون تاسیس آیمو تاکید شد و اینکه دست به اقداماتی نزنند که خلاف مقررات بین‌المللی باشد و باعث اقدامات محدودیت‌زا علیه کشتیرانی تجاری دیگر اعضای آیمو و طرف‌های کنوانسیون‌های دریایی شود.

با ارائه سند توسط محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی که با حضور حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن، هادی حق‌شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، علی‌اکبر مرزبان مدیر کل امور دریانوردان و سازمان‌های تخصصی سازمان بنادر و دریانوردی و ماندانا منصوریان نماینده ایران در آیمو  صورت گرفت، کشورهای چین، فرانسه، روسیه، آلمان، هلند، بنگلادش و کره شمالی از مفاد سند حمایت کردند و بر همکاری کشورها با یکدیگر در کلیه مسائل ایمنی و امنیت دریانوردی و نیز حفظ محیط زیست دریایی بدون ملاحظات سیاسی تاکید کردند.

با توجه به اظهارات صریح و روشن کشورهای عنوان شده، رئیس جلسه یکصد و بیست و یکمین شورای سازمان جهانی دریانوردی در جمع‌بندی با اشاره به اینکه شورا به سند ایران توجه کرد، بر لزوم پایبندی همه دولت‌ها بر همکاری در همه زمینه‌ها کنوانسیون‌های دریایی به ویژه آیمو تاکید کرد.

نماینده آمریکا پس از استماع سند و نظرات کشورها در حمایت از ایران، به سابقه خروج امریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها به دستور رئیس‌جمهور کشورشان اشاره کرد و اینکه صنعت کشتیرانی ایران نیز مشمول این تحریم‌ها است.

در پاسخ به سخنان نماینده آمریکا؛ مدیرکل امور دریانوردان و سازمان های تخصصی سازمان بنادر و دریانوردی در بیانیه‌ای به اقدام غیرحقوقی امریکا در خروج از برجام و پاگذاشتن دولت این کشور بر همه اصول و موازین حقوق بین‌الملل ازجمله قطعنامه شورای امنیت و کنوانسیون وین راجع‌به حقوق معاهدات اشاره کرد.

نمایندگان ایران از فرصت به دست آمده در یکصد و بیست و یکمین شورای سازمان جهانی دریانوردی توانستند به سهم خود از حقانیت کشور دفاع کنند.