با پیدا شدن دومین لاشه نهنگ در فاصله کمتر از دو هفته در کیش انجام شد:

پیگیری مرگ نهنگ‌ها در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش

پیدا شدن دومین لاشه مربوط به یک نهنگ دیگر به فاصله کمتر از دو هفته در آب‌های ساحلی کیش، عکس‌العمل مسئولان جزیره را برانگیخت.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، روز سه‌شنبه یازدهم آذرماه با پیدا شدن دومین لاشه مربوط به یک نهنگ دیگر به فاصله کمتر از دو هفته در آب‌های ساحل مارینای کیش، با عکس‌العمل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش مواجه شده است که با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار اعزام گروهی از متخصصان آن مجموعه جهت بررسی این واقعه غم‌انگیز شد.

در نامه رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش که خطاب به عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و عضو شورای عالی مناطق آزاد نوشته شده، آمده است: طی دو هفته گذشته، لاشه دو نهنگ در سواحل جزیره کیش رویت شد، که پدیدار شدن لاشه دومین نهنگ در سواحل جزیره کیش در فاصله کمتر از پانزده روز، موجب نگرانی فعالان و علاقه‌مندان محیط زیست شده است.

غلامحسین مظفری با تاکید بر اهمیت بررسی جوانب مختلف وقوع این پدیده کم‌سابقه در جزیره کیش تاکید کرده است: با عنایت به نامعلوم بودن علت مرگ دو نهنگ در فاصله زمانی کم و همچنین نگرانی دوستداران محیط زیست، خواهشمند است نسبت به اعزام گروهی از کارشناسان و متخصصان جهت بررسی علل این پدیده در اسرع وقت اقدام لازم صورت گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نامه عنوان کرده است: لاشه این نهنگ که بعد‌ازظهر سه‌شنبه یازدهم آذر در حال نزدیک شدن به ساحل بود و طبق تخمین محیط‌بانان در ساحل پرتردد شرقی به گل می‌نشست، با تلاش دست‌اندرکاران محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش و برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و رفاه حال ساکنان و گردشگران، به ساحل خلوتی انتقال یافت.

مظفری افزود: با توجه به اینکه دفن لاشه در خاک برکیفیت و مقاومت استخوان‌های نهنگ تاثیر منفی دارد، با هدف ایجاد امکان استفاده از اسکلت نهنگ برای مقاصد آموزشی و پژوهشی و با حمایت بخش خصوصی ترتیبی اتخاذ شد تا با اعزام گروهی از کارشناسان حیات وحش ضمن بررسی‌های اولیه جهت تعیین علت مرگ، اسکلت نهنگ در آب از لاشه جدا شده و سپس در ساحل به هم وصل شود و برای استفاده‌های آموزشی و پژوهشی به موزه پژوهشکده دریایی کیش منتقل شود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نامه یادآور شده است که نخستین نهنگ از گونه «براید: و به طول ۱۴متر و نیم جمعه ۳۰آبان در ساحل سیمرغ کیش به گل نشسته بود که در سواحل ماسه‌ای دفن شد تا پس از پوسیدگی کامل لاشه، اسکلت نهنگ برای مقاصد آموزشی و پژوهشی به بخش موزه مرکز آموزش و مطالعات محیط زیست کیش منتقل شود.

همچنین رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این خصوص گفت: حدود ساعت ۱۴ و سی دقیقه یازدهم آذرماه مطلع شدیم که لاشه این نهنگ در یک کیلومتری جزیره کیش در حال نزدیک شدن به ساحل شرقی است.

مریم محمدی افزود: با توجه به اینکه محل به گل نشستن لاشه ساحل پرتردد شرقی تخمین زده شد، با تلاش دست‌اندرکاران محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش، برای رفاه حال ساکنان و گردشگران و پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع ، ناچار لاشه را به ساحل خلوتی انتقال دادیم.

وی عنوان کرد: هنوز اطلاعاتی درخصوص علت مرگ نهنگ در دست نیست، اما پس از انجام بررسی‌های اولیه و نمونه‌برداری، گونه و علت احتمالی مرگ مشخص خواهد شد.

محمدی اظهار داشت: با توجه به اینکه دفن لاشه در خاک برکیفیت و مقاومت استخوان‌های نهنگ تاثیر منفی دارد‌، این بار ‌و با حمایت بخش خصوصی اسکلت نهنگ در آب از لاشه جدا شده و در ساحل به هم وصل می‌شود تا جهت استفاده‌های آموزشی و پژوهشی به موزه پژوهشکده دریایی کیش منتقل شود.

رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش گفت: در این روش مشکل تولید بوی نامطبوع به واسطه دفن لاشه کامل در سواحل ماسه‌ای نیز برطرف می‌شود.

محمدی با بیان اینکه برای جداسازی لاشه از اسکلت نهنگ در آب دریا، یک گروه متشکل از متخصصان حیات وحش به جزیره کیش می‌آیند، افزود: عملیات جداسازی اسکلت فردا آغاز می‌شود. در این مدت لاشه نهنگ از طریق یک لنگر در آب‌های کم‌عمق ساحل ثابت خواهد ماند.