چابهار، مناسبت‌ترین محل برای استقرار صنایع فرآوری محصولات کشاورزی افغانستان/ خروج چابهار از تحریم‌‌‌ها، فرصتی برای تجار افغانستان جهت توسعه مناسبات و مبادلاتشان

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت‌وگو با خبرنگار آوا، با اشاره به اهمیت افغانستان و چابهار برای یکدیگر، تاکید می‌کند که تسهیلات، امکانات و زمینه‌ها در بندر و منطقه آزاد چابهار برای توسعه حمل‌ونقل، ترانزیت، تجارت بین‌المللی، صادرات و واردات و صنایع، در هر مقیاسی که سرمایه‌گذاران افغانستان بخواهند، به […]

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت‌وگو با خبرنگار آوا، با اشاره به اهمیت افغانستان و چابهار برای یکدیگر، تاکید می‌کند که تسهیلات، امکانات و زمینه‌ها در بندر و منطقه آزاد چابهار برای توسعه حمل‌ونقل، ترانزیت، تجارت بین‌المللی، صادرات و واردات و صنایع، در هر مقیاسی که سرمایه‌گذاران افغانستان بخواهند، به ‌صورت ویژه و با اولویت در خدمت آنها خواهد بود. دکتر عبدالرحیم کردی از سرمایه‌گذاران افغانستان خواست در صنایع مواد غذایی و مواد معدنی در چابهار سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دکتر کردی با بیان این‌که یکی از اهداف اصلی و ماموریت‌های منطقه آزاد چابهار کمک به توسعه و رشد اقتصاد افغانستان است، خاطرنشان کرد: افغانستان به دلیل این ‌که به آب‌های آزاد دسترسی ندارد، باید از مسیر کشوری دیگر به آب‌های آزاد وصل شود. نزدیک‌ترین و مطمئن‌ترین مسیری که افغانستان را به آب‌های آزاد وصل می‌کند، چابهار است.

 

اولویت با سرمایه‌گذاران افغانستان

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌ها در منطقه آزاد چابهار در حال شکل‌گیری و توسعه است، گفت که تسهیلات و زمینه‌های بسیار خوبی برای استقرار صنایع در منطقه آزاد چابهار فراهم است و سرمایه‌گذاران افغانستان همانند سایر سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

البته به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، به‌صورت ویژه‌تر تسهیلات و زمینه‌ها برای سرمایه‌گذاران افغانستان در این منطقه فراهم است: تأکید می‌کنم تمام امکانات و خدمات موردنیاز سرمایه‌گذاری در چابهار را برای سرمایه‌گذاران افغانستانی فراهم می‌کنیم.

وی تصریح نمود: امکانات چابهار و منطقه آزاد برای توسعه حمل‌ونقل، ترانزیت، تجارت بین‌المللی، صادرات و واردات و صنایع در هر مقیاسی که سرمایه‌گذاران افغانستان بخواهند، با اولویت در خدمت سرمایه‌گذاران و عزیزان افغانستان است.

 

پتانسیل سرمایه‌گذاری در صنایع غذایی و معدنی در چابهار

دکتر کردی خاطرنشان کرد که به باور آنها، دو صنعت به دلیل پتانسیل‌هایی که دارد، برای افغانستان استراتژیک است و سرمایه‌گذاران افغانستانی می‌توانند پیرامون این دو صنعت در منطقه آزاد چابهار سرمایه‌گذاری کنند:

۱ ـ صنعت مواد غذایی

اولین صنعت، صنعت مواد غذایی است، افغانستان محصولات کشاورزی بسیار خوب، باکیفیت و مطرحی در سطح دنیا دارد، اما به دلیل اینکه این محصولات فرآوری درستی انجام‌ نشده و با شیوه مناسبی به بازارهای فرستاده نمی‌شود، کشاورزان افغانستان حداقل منفعت را دارند. ما یک شهرک تخصصی مواد غذایی در چابهار داریم و باز از سرمایه‌گذاران افغانستان هم دعوت می‌کنیم که برای ایجاد صنایع فرآوری، بسته‌بندی و صنعتی کردن محصولات کشاورزی خودشان، حتماً به منطقه آزاد چابهار بیایند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تاکید کرد که به استناد مطالعات قوی اقتصادی، مناسبت‌ترین محل برای استقرار صنایع فرآوری محصولات کشاورزی افغانستان، چابهار است و این منطقه این آمادگی را دارد به هر شیوه‌ای که سرمایه‌گذاران افغانستان بخواهند، آنها را بپذیرد.

۲ ـ صنایع معدنی

مورد دیگری که برای افغانستان در سطح بین‌المللی به‌ عنوان یک برند شناخته ‌شده است، معادن و سنگ‌های قیمتی است که متاسفانه بازهم خام فروشی و ارزان‌فروشی در افغانستان، حداقل منفعت را متوجه اقتصاد افغانستان کرده است.

در این زمینه، رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار تاکید کرد که زمینه استقرار صنایع مربوط به معادن و سنگ‌های قیمتی، سنگ‌های ساختمانی و سنگ‌های صنعتی برای فرآوری و ایجاد ارزش‌افزوده در منطقه آزاد فراهم است.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما به سرمایه‌گذاران افغانستان این است که با سرمایه‌های خودشان بیایند و در چابهار مستقر شوند، این صنایع را ایجاد کنند، فرآوری را انجام بدهند و ارزش‌افزوده را به اقتصاد افغانستان برگردانند.

 

پیشرفت‌ها در حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت

عبدالرحیم کردی در ادامه به تحولات در حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت در چابهار اشاره کرد و گفت: پیشرفت‌های خوبی در حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت در چابهار انجام ‌شده است. ما سال گذشته ترانزیت از چابهار به افغانستان را تجربه کردیم و الان هم این زمینه فراهم است.

وی تصریح نمود: خروج چابهار از تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه ایران هم یک فرصت برای کشور و تجار افغانستان است که مناسبات و مبادلاتشان را از طریق چابهار توسعه بدهند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: به لحاظ فرهنگی، اعتقادی و ارتباطات فامیلی سببی و نسبی زیادی که بین مردم ولایت سیستان و بلوچستان با بخش عمده‌ای از مردم افغانستان وجود دارد نیز زمینه برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور وجود دارد.

 

محدود شدن خرده‌فروشی تجار افغانستان

وی درعین‌حال در مورد محدود شدن خرده یا پرچون‌فروشی تجار افغانستان در منطقه آزاد چابهار گفت: در هیچ کجای دنیا چنین مجوزی صادر نمی‌شود، ما برای خرده‌فروشی یعنی مغازه‌داری در منطقه تاکید کرده‌ایم که اگر تاجری می‌خواهد در این زمینه فعالیت کند، باید با مشارکت تاجر ایرانی باشد.

اما به گفته دکتر کردی، خارج از خرده‌فروشی، همان تاجر در هر مقیاس و سطحی که می‌تواند سرمایه‌گذاری کند، می‌تواند مالک زمین باشد، دارایی داشته باشد و از تمام مزایای تعریف ‌شده، به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

وی تصریح نمود که هم برای امنیت سرمایه‌گذاران افغانستان و هم منافع و خواسته مردم محلی، برای خرده‌فروشی محدودیت وضع ‌شده و آنها با تاکید بر این مسئله، برنامه خود را تنظیم کرده‌اند.

 

لغو انتقال محموله ۶هزار تنی انار افغانستان از طریق چابهار

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در پاسخ به سؤالی در مورد انصراف یک تاجر افغانستان برای ترانزیت ۶هزار تن محموله انار از طریق بندر چابهار و چگونگی زیرساخت‌های این منطقه برای صادرات میوه‌های تازه افغانستان گفت: به لحاظ قانونی، مقرراتی و زیرساختی هیچ محدودیتی برای ترانزیت میوه تازه افغانستان وجود ندارد.

به گفته وی، در ارتباط با محموله اناری که ذکر شد، آنها توافق کردند یک سردخانه ۴هزار تنی را در اختیار این تاجر افغانستانی قرار بدهند و علاوه بر آن، شرکت‌های حمل‌ونقل را برای انتقال این میوه هماهنگ کردند.

دکتر کردی با اشاره به اینکه حتی تخفیف‌های بسیار ویژه به این تاجر افغانستانی برای سردخانه داده‌ایم، در مورد لغو انتقاد ۶هزار تن انار خاطرنشان کرد: ظاهرا شرکت حمل‌کننده‌ای که در حال مذاکره با صاحب کالا بوده، به‌رغم زیرساخت‌هایی که ما برایش فراهم کردیم، درنهایت قیمت پایین‌تری از مسیر بندرعباس توسط یک شرکت رقیب دیگر پیشنهاد می‌شود؛ وگرنه هیچ محدودیتی از طریق چابهار وجود نداشته و همان امکانات همچنان برقرار است.

 

حضور والی متعهد و دلسوز

وی از حضور یک والی (استاندار) دلسوز و متعهد برای ولایت سیستان و بلوچستان ایران خبر داد که پیش ‌از این به‌عنوان ولسوال (فرماندار) چابهار فعالیت کرده و مسائل این منطقه را به‌خوبی درک می‌کند.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، اگر موضوعات و مسائلی باشد که ضرورت به پیگیری و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی دولت جمهوری اسلامی ایران باشد، حتما از طریق والی سیستان و بلوچستان انجام خواهد شد و مشکلی نخواهد بود.