قائم مقام وزیر صمت در همایش فولاد در چابهار تاکید کرد:

چابهار می‌تواند به یکی از قطب‌های تولید فولاد تبدیل شود

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: اینکه در چابهار همایش فولاد تعریف شده و امروز همایش فولاد برگزار می‌شود، نشانه توجه به آمایش تجاری و توسعه متوازن کشور است و آمایش صنعتی و تجاری سرزمینی توام در این حوزه مورد توجه است‌ و چابهار می‌تواند یکی از قطب های تولید و صادرات فولاد باشد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حسین مدرس خیابانی در همایش فولاد در محل دائمی نمایشگاه‌های منطقه آزاد چابهار، بیان کرد: در کمتر از یک ماه برای بار دوم است که به چابهار می‌آیم و یک تغییر محسوس و حرکت روبه جلویی را در بهره‌برداری از بندر شاهد هستیم.

 

چابهار، گوهری در جنوب شرقی کشور با امکاناتی منحصربه‌فرد است

مدرس خیابانی با یادآوری شرایط تحریم و فشارهای بین‌المللی بر کشورمان، تصریح کرد: این تحریم‌ها پتانسیل‌های نهفته کشور را به یادمان آورد و چابهار، گوهری در جنوب شرقی کشور با امکاناتی منحصربه‌فرد در سواحل و حوزه بندری به و استانی پهناور (سیستان و بلوچستان) یکی از این پتانسیل‌ها است.

او با بیان اینکه طول این استان یک هزار و یکصد کیلومتر است، اضافه کرد: مساحت این استان به اندازه پنج کشور اروپایی است و رنگین کمانی از معادن و تنوع اقلیمی را دارد که تمام تلاشمان را باید انجام دهیم تا این گردهمایی‌ها کانون توجه سرمایه‌گذاران و کارآفرینان برای توسعه چابهار شود.

 

ضرورت توسعه زیرساخت‌های تجاری برای توسعه صنعتی، معدنی و اقتصادی کشور

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی،  توسعه زیرساخته‌ای تجاری را برای توسعه زیرساخت‌های صنعتی و معدنی و اقتصادی مهم دانست و افزود: بندر به عنوان مهم‌ترین زیرساخت تجاری در کانون این توجه قرار دارد و پیشران توسعه تولید و رونق تولید توجه به توسعه زیرساخت‌های تجارت به عنوان پیشران اقتصاد است‌.

 

فرصت تحریم سرعت توسعه و پیشرفت منطقه چابهار را بیشتر می‌کند

مدرس خیابانی با اعلام اینکه فرصت تحریم سرعت توسعه و پیشرفت منطقه چابهار را بیشتر می‌کند، در انتقاد از عنوان همایش که راه‌های برون رفت از بن‌بست تحریم نوشته شده، گفت: تحریم نه تنها بن‌بست نیست، بلکه بن‌بست شکن و یک آزادراه برای توسعه و جهش اقتصادی و تولیدی و پیشرفت است.

او بیان کرد: در بخش تولید به دلیل همین نوسانات ارزی واردات بشدت کنترل شده و از طرفی واردات حدود ۱۶۰۰قلم کالا را به خاطر حمایت از ساخت داخل ممنوع کردیم و این بدان مفهوم است که تولیدکننده داخلی بدون تهدید و سایه کالای خارجی نسبت به تولید کالای خود اقدام کند.

 

الزام و ضرورت مدیریت منابع نفتی و ارزی، فرصت طلایی را برای واحدهای تولیدی داخلی مهیا کرده است

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی، با یادآوری اینکه در گذشته فرصت ارتقای کیفی به تولیدکننده داده نشده است، گفت: اگر کالایی که در داخل ساخته می‌شد دارای ایراد بود، به دلیل اینکه پول نفت را بدون محدودیت داشتیم، سریع نمونه خارجی‌اش را وارد می‌کردیم؛ اما امروز به دلیل اضطرار و اجباری که در بحث مدیریت منابع نفتی و ارزی داریم، فرصت طلایی برای واحدهای تولیدی داخلی مهیا شده است.

مدرس خیابانی در این باره ادامه داد: سیاست‌های ارزی و فاصله ارز و ریال قابلیت صادراتی را برای خیلی از کالاها به وجود آورده است که رونق تولید در این فضا شکل می‌گیرد.

 

توسعه متوازن در کشور یک ضرورت است

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به برخی پیام‌های برگزاری همایش فولاد در چابهار بیان کرد: به دنبال توسعه متوازن کشور هستیم و آمایش سرزمینی در این حوزه مورد توجه است‌.

 

چابهار می‌تواند یکی از قطب‌های تولید فولاد باشد

مدرس خیابانی ادامه داد: حضور واحد اسفنجی ۱.۶میلیون تنی در چابهار نویدبخش آن است که بتوانیم منطقه آزاد چابهار را به عنوان یکی از قطب‌های بزرگ فولاد کشور با توجه به نزدیکی به بازارهای اسیای شرقی و وجود آب که برای واحدهای فولادی مورد نیاز است، مطرح کنیم.

 

ضرورت تامین منابع ارزی و ریالی برای تکمیل این طرح و تکمیل زنجیره فولاد در این منطقه است

او با اعلام اینکه ۲.۲میلیون تن ماهانه تولید فولاد در کشور داریم، افزود: ۱.۲میلیون تن از این فولاد تولیدی مصرف می شود و حدود ۱ تا ۱.۲میلیون تن در ماه نیز باید صادرات بشود.

 

صادرات علاوه بر ارزآوری، وظیفه استفاده از ظرفیت خالی بنگاه‌های تولیدی کشور را نیز دارد برعهده می‌گیرد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی یادآوری کرد: صادرات علاوه بر اینکه وظیفه ارزاوری و توسعه تجاری را برعهده دارد، وظیفه استفاده از ظرفیت خالی بنگاه‌های تولیدی کشور را نیز دارد برعهده می‌گیرد.

 

صادرکنندگان، خط‌شکنان این جبهه و جنگ اقتصادی هستند

مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم دروازه‌های صادراتی را باز کنیم، گفت: رهبر معظم انقلاب همواره فرموده‌اند که تولیدکنندگان ما، رزمندگان این جنگ اقتصادی هستند، پس قطعا صادرکنندگان ما نیز خط‌شکنان این جبهه و جنگ اقتصادی هستند که باید بازارهای بیرونی و صادراتی را بشکنند و کالاهای ایرانی را عرضه کنند.

او ادامه داد: چابهار به عنوان یکی از قطب‌های بزرگ اقتصادی و بندری که فوق‌العاده ظرفیت‌های خوبی از لحاظ دسترسی و اقلیم دارد، می‌تواند نقش مهمی در این حوزه ایفا کند.

 

لزوم راه‌اندازی زیرساخت‌های ریلی و حمل‌ونقل و کشتیرانی در کنار فولاد چابهار

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در ادامه اظهار امیدواری کرد که در کنار راه‌اندازی واحد فولادی موضوع زیرساخت‌ها مانند خط ریل راه‌آهن که برای حمل و نقل بسیار مهم است، نیز راه‌اندازی شود تا کانون تولید فولاد کشور در چابهار راه بیفتد و زنجیره فولاد در محدوده چابهار اتفاق بیفتد.

مدرس خیابانی با اعلام اینکه تلاش می‌کنیم به سمت صادرات محصول نهایی فولاد برویم، گفت: با وضع عوارض صادراتی روی سنگ آهن، مدیریت صادرات سنگ آهن را به توسعه صادرات شمش تبدیل کردیم و در این حوزه به دنبال ایجاد ارزش افزوده بیشتر نیز هستیم.

 

چابهار در حال تبدیل شدن به یکی از بنادر مهم تجاری کشور است

او در بخش دیگری از سخنان خود، با یادآوری اینکه چابهار در حال تبدیل شدن به یکی از بنادر مهم تجاری کشور است، گفت: این بندر در کنار دو بندر مهم شهید رجایی و امام خمینی(ره)، مقصد بارگیری و تخلیه در حوزه صادرات و واردات کالاهای اساسی خواهد بود.

 

تکلیف کردیم که بخش عمده‌ای از کالاهای اساسی از طریق چابهار تخلیه شود

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی بیان کرد: برنامه‌ریزی کردیم که بخش عمده‌ای از کالاهای اساسی شرکت‌های دولتی از طریق چابهار تخلیه شوند و امروز بخش خصوصی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

 

ضرورت اجرای نهضت انبارسازی در بندر چابهار

مدرس خیابانی با تاکید بر ضرورت اجرای نهضت انبارسازی در بندر چابهار، تصریح کرد: استاندار باید در این زمینه ورود کند، چون اگر ترافیک تخلیه و بارگیری کشتی‌ها اتفاق بیفتند، به این موضوع نیاز داریم.

 

ظرفیت بهره‌برداری بندر چابهار را به ۵۵۰درصد برسانیم

او با اعلام اینکه فاز اول بندر چابهار ۸.۵میلیون تن است، گفت: فقط ۱۰درصد از ظرفیت بندر چابهار استفاده می شود و باید هدف‌گذاری کنیم که در سال‌۹۸ این ظرفیت را به تن با ۵۰درصد ظرفیت اسکله بندر چابهار برسانیم.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی افزود: ناوگان حمل و نقل و مراکز سیلو و مخازن روغن باید راه‌اندازی شود و به تبع این مخازن، کارخانجات روغن کشی و فرآوری روغن و بسته‌بندی شکل بگیرد.

 

اعلام آمادگی شرکت بازرگانی دولتی برای تامین فضا وخوراک مخازن روغن تا پنج سال برای فعالیت بخش خصوصی در چابهار

مدرس خیابانی با اعلام دولت فضا و بستر را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم می‌کند؛ اضافه کرد: شرکت بازرگانی دولتی آمادگی دارد که تا پنج سال خوراک مخازن روغن را برای فعالیت بخش خصوصی در این منطقه فراهم کند.

او رونق مراکز کشتارگاهی و بسته‌بندی گوشت را از دیگر برنامه‌ها برای توسعه چابهار دانست و افزود: تقویت و راه‌اندازی مراکز فرآوری برنج و چای نیز از دیگر برنامه‌ها است.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: برنامه‌های اکتشافی نیز در حوزه معدن در این استان وجود دارد که با تکمیل آنها بستر توسعه فراهم خواهد شد.