وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:

چابهار کارکرد بین‌المللی داشته و فرامنطقه‌ای است/ چابهار میعادگاه حمل‌ونقل ترکیبی است

وزیر راه و شهرسازی در چهارمین نشست شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران و در بررسی طرح جامع شهر چابهار، گفت: سازمان بنادر و راه‌آهن با مدیریت معاونت حمل و نقل، ظرف مدت سه ماه بازنگری طرح‌های توسعه‌ بنادر و راه‌آهن را اجرا و نتیجه را به شورای عالی شهرسازی و معماری گزارش کنند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمد اسلامی در چهارمین نشست شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران در بررسی طرح جامع چابهار، ضمن اعلام این مطلب که مدیریت یکپارچه برای منطقه چابهار ضرورت دارد، گفت: چابهار کارکرد بین‌المللی داشته و فرامنطقه‌ای است، بنابراین باید به توسعه چابهار توجه ویژه داشته باشیم و این توسعه باید براساس نقشه راه و برنامه دقیق، انجام شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه توسعه‌های غیربرنامه‌ای که عملا به توسعه‌های تقاضامحور و غیررسمی منجر می‌شود، در شهر چابهار به هیچ‌ عنوان پذیرفتنی نیست، افزود: سیاست وزارت راه و شهرسازی توسعه برنامه‌محور در چابهار است.

رئیس شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با یادآوری اینکه منطقه چابهار به ‌عنوان هاب منطقه‌ای و شهر لجستیک در طرح جامع حمل و نقل معرفی شده و به تصویب رسیده است، خاطرنشان کرد: چابهار میعادگاه حمل‌ونقل ترکیبی است که مورد تاکید وزارتخانه ما قرار دارد. به همین دلیل، در طرح جامع چابهار، توجه توامان به فرودگاه، بندر، راه‌آهن و جاده و ارتباط موثر آن با شهر و ساکنان شهر ضرورت دارد.

اسلامی افزود: کسب و کارهایی که در منطقه چابهار شکل می‌گیرد تابع قوانین سرمایه‌گذاری خارجی، مناطق آزاد و قانون توسعه سواحل «مکران» است. به همین دلیل منطقه چابهار، رشد متفاوتی را نسبت به سایر مناطق، تجربه خواهد کرد.

وی در بخشی از سخنان خود در حضور اعضای اصلی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و همچنین نمایندگان استان سیستان و بلوچستان، اعلام کرد: باید مدیریت قدرتمندی را در چابهار داشته باشیم و این مدیریت قدرتمند را نیز به کشورهای منطقه و دنیا نشان دهیم. اینکه تلاش می‌شود تا ایران از منطقه خارج شود، دلیل محکمی است که با قدرت بیشتری، توان ایران را به معرض نمایش بگذاریم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بندر چابهار یکی از ایستگاه‌های مهم تلاقی شرق-غرب و شمال-جنوب و نقطه آغاز و صفر کریدور شمال-‌جنوب است. به همین دلیل باید تلاش کنیم تا این منطقه لجستیکی مهم، سهم خود را در اقتصاد کشور و اقتصاد منطقه ایفا کند.

وی تاکید کرد: باید پیش‌بینی بلندپروازانه‌ای درخصوص چابهار داشته باشیم، جسورانه و قاطع پیش برویم تا بتوانیم به سهم واقعی خود دست یابیم و اجازه ندهیم عقب‌ماندگی‌ها به دلیل حرکت‌های ظالمانه استکباری، صهیونیستی و برخی عوامل مرتجع منطقه به طرق گوناگون بر ایران، اعمال و تشدید شود.

رئیس شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران یادآور شد: بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است که نقش مهمی را در محور توسعه ایفا می‌کند، به همین دلیل توسعه همه‌جانبه و ساماندهی به وضعیت حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی همراه با توسعه چابهار در اولویت برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

اسلامی یکی از اقدامات کلیدی و راهبردی در منطقه چابهار و توسعه آن را، تخصیص ۱۰۰۰هکتار زمین در آن منطقه برای توسعه تدریجی شهر و رفع حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی عنوان کرد و افزود: کاری کلیدی و راهبردی که درخصوص منطقه چابهار انجام داده‌ایم، تخصیص ۱۰۰۰هکتار زمین برای ساماندهی حاشیه شهر چابهار است. در نظر است تا با طرح و پلن بسیار روشن و شفاف، شهر چابهار را تدریجی توسعه دهیم و هدف از آن نیز پیشگیری از گسترش حاشیه‌نشینی و جایگزین کردن سکونتگاه‌های رسمی به جای غیررسمی و ساماندهی شهر و توسعه همه جانبه‌نگر است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: زمین به یکباره به توسعه چابهار اختصاص نخواهد یافت، بلکه به تدریج و به منظور جلوگیری از حاشیه‌نشینی و ساماندهی وضعیت موجود، تخصیص خواهد یافت.

اسلامی همچنین در بخشی از سخنان خود اعلام کرد: مباحث و مطالعات جامع حمل و نقل و مطالعات جامع لجستیک همراه با برنامه‌ریزی ارزش به این مجموعه و طرح اضافه می‌شود. همچنین، الزامی به اینکه ورودی راه‌آهن تنها از بخش شرقی بندر چابهار باشد، وجود ندارد. بدین معنا نباید خط‌آهن و اتصال آن به بندر، انفصال کالبدی در شهر ایجاد کند.

وی گفت: اتصال بندر به راه‌آهن و سایر شقوق حمل‌ونقل و شهر، به‌گونه‌ای برقرار می‌شود که هم توسعه مطلوب شهر پایه‌گذاری شود و هم به مردم و شهر توامان توجه شود که یکی از آنها عدم الزام اجرای فاز پنج بندر شهیدبهشتی چابهار است.

اسلامی تجدید‌نظر در طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را الزامی عنوان کرد و افزود: سازمان بنادر و راه‌آهن با مدیریت معاونت حمل و نقل ظرف مدت سه ماه بازنگری طرح‌های توسعه‌ بنادر و راه‌آهن را انجام دهند و نتیجه به شورای‌عالی شهرسازی و معماری ارائه شود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین بر بازنگری طرح منطقه شهری چابهار تاکید کرد.