ظریف در بازدید از شهرک پتروشیمی مکران اظهار داشت:

چین مصمم به ساخت پارک پتروشیمی در چابهار است

وزیر امور خارجه در توقف کوتاه در چابهار ضمن بازدید از روند پیشرفت فیزیکی سومین قطب پتروشیمی کشور گفت: در سفر اخیرم به چین، وزیر امور خارجه این کشور گفت چین به طور جدی مصمم به ساخت پارک پتروشیمی در چابهار است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدجواد ظریف با حضور در سومین قطب پتروشیمی کشور در شهرک پتروشیمی مکران ضمن اطلاع از آخرین مراحل پیشرفت فیزیکی بزرگترین طرح صنعتی جنوب شرق کشور اظهار داشت: اهمیت این طرح و سایر طرح‌های مستقر در چابهار علاوه بر توسعه ثبات و امنیت در جنوب شرق کشور، کمک به ارتقای امنیت در کشورهای پاکستان و افغانستان نیز می‌باشد.

ظریف با تاکید بر استفاده از راهکارهای موثر در تامین مالی پروژه‌های پتروشیمی مستقر در شهرک پتروشیمی مکران و رفع موانع تسریع در ساخت سومین قطب پتروشیمی کشور گفت: تمام تلاش وزارت امور خارجه این است که از فرصت‌هایی که در چابهار است به کمک شرکایمان در مجامع بین‌المللی استفاده شود.

وزیر امور خارجه افزود: بسیار خوشحالم این فرصت بدست آمد تا ضمن بازدید از چابهار، با پتانسیل‌های آن از نزدیک آشناتر شوم تا بتوانیم در مذاکرات و مجامع بین‌المللی به نحو بهتری برای توسعه و آبادانی آن تلاش نمائیم.

بر پایه این گزارش، طرح ساخت پارک پتروشیمی چین در ایران از مصوبات سفر رئیس‌جمهور چین به ایران در دوم و سوم بهمن سال‌۱۳۹۴ است که طی آن قرار شد چین در راستای طرح “یک کمربند-یک راه” نسبت به ساخت و راه‌اندازی مگاپروژه پارک پتروشیمی در ایران اقدام نماید.

در پی این توافق، تیم‌های کارشناسی چین در سطوح مختلف برای انتخاب مکان ساخت این پارک به ایران مکررا سفر کردند و ضمن بررسی سه منطقه پر پتانسیل “چابهار، جاسک و پارسیان” نهایتا اردیبهشت سال گذشته چابهار را به عنوان مناسب‌ترین مکان برای ساخت این طرح صنعتی اعلام نمودند که سند سه‌جانبه بین فدراسیون صنایع شیمی و پتروشیمی چین، منطقه آزاد چابهار و شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران (متولی ساخت و راه‌اندازی سومین قطب پتروشیمی کشور در منطقه آزاد چابهار) به امضا رسید.