مدیر توسعه صادرات، امور گمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

کاهش ۲۰درصدی سقف دلاری واردات کالای همراه مسافر نسبت به سال گذشته/ واردات خودرو به مناطق آزاد ممنوع است

مدیر توسعه صادرات، امور گمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: برحسب دستور معاون اول رئیس‌جمهور، سقف دلاری واردات کالای همراه مسافر به نسبت سال گذشته ۲۰درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، ناصر خرمالی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره اخبار منتشر شده مبنی بر تغییرات در فهرست واردات کالا به کشور از مبدا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، افزود: تصمیمات برای واردات کالا از مناطق آزاد در دو حوزه است. یک بخش مربوط به کالای همراه مسافر است که مانند گذشته قرار است ثبت سفارش آنها به مقصد مناطق آزاد با یک سقف دلاری محدود انجام شود.

وی گفت: در حال حاضر برای واردات گروه‌های کالایی که جنبه مسافری دارند به مناطق آزاد محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد و کالای همراه مسافر مناطق آزاد همان فهرست کالایی است که یک ایرانی می‌تواند از خارج از کشور وارد کند.

خرمالی درباره واردات مواد اولیه که در راستای تولید در مناطق آزاد مصرف می‌شوند، گفت: درباره کالاهایی مانند مواد اولیه و واسطه‌ای که برای ورود به چرخه تولید وارد می‌شوند، در جلسه‌ای با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و وزیر اقتصاد، تصمیم بر این گرفته شد که تعداد اقلام قطعات و مواد اولیه که برای تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مصرف می‌شوند، بدون ثبت سفارش افزایش یابند.

مدیر توسعه صادرات، امور گمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد درباره انتشار اخباری مبنی بر آزاد شدن واردات خودرو از مناطق آزاد تاکید کرد: این اخبار صحت ندارد و فعلا ضوابط فنی واردات خودرو مانند ضوابط سرزمین اصلی است و همچنان ممنوعیت ورود خودرو وجود دارد.

خرمالی افزود: تعدادی خودرو از سال۹۷ در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود داشتند که بخشی از آنها پلاک کشوری و برخی دیگر پلاک منطقه آزاد داشتند. با توجه به اینکه برای واردات این خودروها ارز مصرف شده و سرمایه ملی محسوب می‌شوند، قرار بر این است که با در نظر گرفتن چند شرط این خودروها از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ترخیص شوند.

وی با اشاره به ضوابط ترخیص خودروها گفت: برای خودروهایی با ظرفیت ۲۵۰۰سی‌سی که ارزش آنها بیش از ۴۰هزار دلار نیست و به شرطی که آمریکایی هم نباشند، امکان ترخیص وجود دارد که این به معنای امکان واردات جدید نیست.

خرمالی تاکید کرد: فقط خودروهایی که دارای قبض انبار هستند می‌توانند ترخیص شوند.

مدیر توسعه صادرات، امور گمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد درباره تعداد این خودروها افزود: مناطق آزاد مرجع اعلام این آمار نیست، اما براساس آماری که وزارت صمت منتشر کرده این خودروها بالغ بر ۱۰هزار دستگاه هستند.