مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شواریعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت:

کریدور چین-قزاقستان-ایران، فرصت مهم توسعه تبادلات اقتصادی و منطقه‌ای

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شواریعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همزمان با هفته دولت در مراسم افتتاح پروژه‌های منطقه آزاد انزلی گفت: کریدور چین-قزاقستان-ایران، با محوریت بندر کاسپین، فرصت بسیار مهمی برای ترانزیت کالا به کشورهای اروپایی و توسعه تبادلات تجاری و منطقه‌ای است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، مرتضی بانک در این مراسم که با حضور استاندار جدید گیلان، مدیرعامل، مدیران و مسئولان سازمان منطقه آزاد انزلی برگزار شد، با اشاره به وجود برخی محدودیت‌ها و مشکلات، بر وجود عزم جدی و ارزنده در دولت و سرمایه‌گذاران در جهت افزایش تولید داخلی و دستیابی به پیشرفت‌های جدید در شاخص‌های مختلف تصریح کرد و اظهار داشت: پیام مردم ما به امریکا این است که همت، توان، تفکر، ایثار و تلاش ما به منظور رسیدن به اهداف بلندتر و قدرتمندتر از کینه‌توزی‌های دشمن است و این را می‌توان به خوبی در گرایش پیش آمده به حمایت و تقویت تولید داخلی مشاهده کرد.

وی ادامه داد: اگر در دوران دفاع مقدس شخصیت‌های ارزشمندی حافظ مرز و بوم و ارزش‌های انقلاب اسلامی بودند، هم‌اکنون در دوره‌ای قرار گرفته‌ایم که با شیوه‌های سیاسی، دیپلماسی، عرصه‌های اقتصادی و شیوه‌های تولیدی و صادراتی باید از آرمان‌های خود دفاع کنیم.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به سهم بخش خصوصی در پروژه‌های هفته دولت در استان گیلان گفت: باید به چنین بخش خصوصی افتخار کرد و از آنها حمایت کرد و دست تک‌تک آنها را به گرمی فشرد.

مرتضی بانک دستیابی به توسعه و آینده درخشان برای کشور و فرزندان را مشروط به تقویت تولید و اقتصاد کشور اعلام کرد و افزود: باید قدردان سرمایه‌گذاران بود که علیرغم محدودیت‌های موجود، آماده سرمایه‌گذاری و از خودگذشتگی بوده و با عرضه سرمایه‌های خود در صحنه اقتصاد کشور، ایجاد اشتغال می‌کنند، اشتغالی که یک خانواده را در چرخه تولید کشور قرار می‌دهد.

وی با ارائه تحلیلی از اقتصادهای موفق در ایجاد ارزش افزوده از سرمایه‌های موجود در کشور، بر لزوم فرصت‌سازی از سرمایه‌های محدود تاکید کرد و افزود: تمام قوای سه‌گانه، دستگاه‌های نظارتی و امنیتی باید در جهت رعایت و ایجاد الزامات توسعه اقتصادی و رونق تولید که مورد تاکید مقام معظم رهبری است همکاری کنند و یکی از مهم‌ترین این محورهای همراهی، کار فرهنگی در جهت ارزش قلمداد کردن اقدامات سرمایه‌گذاری است که نیاز کشور را تامین می‌کند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به حجم و تنوع پروژه‌های عمرانی، زیرساختی، عمران و بهسازی روستایی در منطقه آزاد انزلی، نقش بخش خصوصی را در این میان بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و این مهم را ناشی از حمایت‌های سازمان منطقه آزاد انزلی ارزیابی کرد.

مرتضی بانک به بررسی تعدادی از پروژه‌های تولیدی، بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی پرداخت و با بیان اینکه بخشی از این تولیدکنندگان، پیش از این واردکننده بودند، اظهار داشت: این تغییر رویکرد از سوی سرمایه‌گذاران، ارزش است و باید دست این عزیزان را بوسید که علاوه بر تامین نیازهای داخلی به دنبال صادرات ملی هستند.

او با قدردانی از تلاش‌های همکاران خود در حمایت از سرمایه‌گذاران، تصریح کرد: این اقدامات کافی نبوده و باید از سرمایه‌گذار و تولیدکننده در مناطق آزاد حمایت بیشتری شود.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با قدردانی از تلاش‌ها و حمایت‌های منطقه آزاد انزلی در عرصه توسعه مبادلات بین‌المللی کشورمان، نقش مجتمع بندری کاسپین در این زمینه را مهم ارزیابی کرد و تاکید کرد: کریدور چین-قزاقستان-ایران، فرصت بسیار مهمی جهت ترانزیت کالا به کشورهای اروپایی است.

گفتنی است؛ همزمان با هفته دولت، ۵۳پروژه بخش خصوصی و سازمان منطقه آزاد انزلی با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۳۵۰۰میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم برای ۸۹۱نفر در منطقه آزاد انزلی افتتاح و عملیات احداث آنها آغاز شد.