مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه بین‌المللی قشم خبر داد:

کسب رتبه دوم پروازی توسط قشم در میان مناطق آزاد کشور

همزمان با روز جهانی هواپیمایی، مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه بین‌المللی قشم از کسب رتبه دوم حجم پروازی فرودگاه بین‌المللی قشم در بین مناطق آزاد کشور خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، جعفر پاکنژاد ضمن تبریک روز جهانی هواپیمایی به تمامی فعالان این عرصه اظهار کرد: فرودگاه بین‌المللی قشم در بین ۸۳فرودگاه‌ موجود در کشور به لحاظ حجم پرواز در رتبه هفدهم، در بین استان‌ها رتبه چهاردهم و در بین مناطق آزاد بعد از کیش در جایگاه دوم قرار دارد.

پاکنژاد با اشاره به آمار پروازهای این فرودگاه از ابتدای سال تا انتهای آبان‌ماه گفت: حجم پروازی این فرودگاه با دو هزار و ۳۵۸پرواز داخلی رفت و برگشت، نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ۵درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، این رشد حجم پروازی در جزیره گردشگرپذیر قشم در حالی صورت گرفته که به واسطه شرایط اقتصادی در ماه‌های اخیر، بیشتر فرودگاه‌های کشور با کاهش تعداد پرواز مواجه بوده‌اند.

مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه بین‌المللی قشم ادامه داد: شهرهای تهران، اصفهان، مشهد و شیراز، چهار مقصد پروازهای داخلی جزیره هستند.

پاکنژاد از انجام ۴۱۸پرواز خارجی از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه خبر داد و افزود: قشم در حال حاضر به مقاصد دبی و مسقط پرواز دارد و با توجه به ظرفیت بالای گردشگری جزیره، در تلاش هستیم تا پایان سال جاری، مسیر پروازی قشم به دوحه را نیز راه‌اندازی کنیم.

 

قشم، دارای یکی از بهترین باندها و سطوح پروازی کشور

مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه بین‌المللی قشم ادامه داد: این فرودگاه با بیش از ۸۲۰هکتار مساحت، یکی از بهترین باند‌ها و سطوح پروازی در میان فرودگاه‌های کشور را داراست.

پاکنژاد تاکید کرد: قشم همچنین به دلیل برخورداری از مواهب طبیعی گردشگری، تاریخ غنی و ظرفیت‌های تجاری خود، به عنوان یکی از فرودگاه‌های پرترافیک جنوب کشور شناخته می‌شود.

مدیرعامل شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه بین‌المللی قشم با اشاره به فعالیت حداقل هشت شرکت هواپیمایی در این فرودگاه عنوان کرد: ایران ایر، قشم ایر، آتا، زاگرس، معراج، وارش، تابان و آسمان، هشت شرکتی هستند که در چهار مسیر هوایی داخلی و دو مسیر هوایی خارجی پرواز می‌کنند.

گفتنی است؛ ۱۶آذرماه مصادف با ۷دسامبر، سالروز امضای کنوانسیون بین‌المللی هواپیمایی در سال‌۱۹۴۴ است که متعاقب امضای این کنوانسیون، سازمان جهانی هواپیمایی کشوری (ایکائو یا سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری) تاسیس شد.

ماموریت ایکائو، هماهنگ‌سازی استانداردهای بین‌المللی پروازی و مدیریت خطوط هوایی در سطح جهان است.