معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

کنگره اربعین یک ظرفیت هویت‌ساز دینی برای اروند است

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: کنگره اربعین می‌تواند به عنوان یک ظرفیت بزرگ هویت‌ساز دینی و فرهنگی، برای کشور و منطقه آزاد اروند محسوب شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدرضا رستمی در نشستی که با حضور مدیرعامل، معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد، از کنگره اربعین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای جهان نام برد که علاوه بر کشور، می‌تواند برای منطقه آزاد اروند یک ظرفیت بزرگ فرهنگی محسوب شود.

رستمی با اشاره به چند شاخص مهم که از ارائه گزارش‌های اربعین توسط معاونت فرهنگی سازمان منطقه آزاد اروند دریافت شد، افزود: اولین شاخص مهم تعداد تردد زوار از مرز شلمچه در سال جاری است که تقریبا ۲و نیم برابر سال گذشته بوده و پاسخگویی به این جمعیت بی‌شک نیازمند اقدامات ویژه مدیریتی است.

وی نظم و انضباط در مرز و مدت زمان کمتر از ۱۰ثانیه برای خروج از مرز را یک اتفاق بی‌نظیر دانست و گفت: اینکه بتوانیم تکنولوژی، امکانات و نیروی انسانی آموزش دیده‌ای که بتواند این امکانات را فراهم کند، فراهم نماییم؛ یک اتفاق بزرگ در سازمان منطقه آزاد اروند بوده است.

ایجاد فضای امن سیاسی، اجتماعی و امنیت سلامت از دیگر شاخص‌هایی بود که معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به آن، تصریح کرد: حفظ حرمت و تکریم زوار و افزایش خدمات در این مسیر نسبت به سال قبل همه از نکات قابل توجه در این راهپیمایی بزرگ است که باید مورد تقدیر قرار گیرد.

رستمی خاطرنشان کرد: موضوع مهم دیگر کاهش قابل توجه هزینه‌ها نسبت به سال گذشته در خدمات اربعین امسال است که مدیریت منطقه با هوشمندسازی فعالیت‌ها و با یک مدیریت پیشگیرانه و از قبل تدبیر شده و مشارکتی که با سایر دستگاه‌ها و خدمات‌دهندگان صورت گرفته، باعث شد علاوه بر اینکه منافع سازمان تامین شود، اقدامات خوبی نیز صورت گیرد.

وی با تقدیر از برپایی قرارگاه فرهنگی برای اولین سال توسط ستاد فرهنگی منطقه آزاد و خدمات ارائه شده، افزود: شاید یکی از نقاط ضعفی که ما علی‌رغم پرداختن به حوزه‌های زیرساختی داشته‌ایم، عدم توجه به حوزه‌های هویت‌ساز بوده؛ این کاری که امسال با کمک سازمان‌های مردمی و انجمن‌های هنری شکل گرفته، قابل تحسین است؛ خصوصا اینکه یک جریان مردمی را بتوان با مشارکت مردم پیش ببریم اقدامی ستودنی است.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تاکید کرد: بعید می‌دانم هیچ رویدادی را در جهان با این عظمت و به لحاظ وسعت ابعاد داشته باشیم؛ قاعدتا این رویداد می‌تواند به عنوان بزرگ‌ترین رویداد جهانی قلمداد شود.

رستمی با بیان این نکته که شاید متولی ملی این جریان منطقه آزاد اروند نباشد اما می‌تواند به عنوان بزرگ‌ترین رویداد جهانی آن را دنبال کند؛ ادامه داد: منطقه آزاد اروند می‌تواند این رویداد را در سازمان‌های جهانی به ثبت برساند و براساس این موضوع بتوانیم از تمام آزادی‌خواهان جهان دعوت کنیم در سال‌های آتی در این کنگره شرکت کنند.

وی گفت: اربعین و این جمعیت بزرگ به ما نشان می‌دهد اگر روی گردشگری حلال برنامه‌ریزی داشته باشیم، می‌تواند نتایج بزرگی را به دنبال بیاورد. گردشگری مذهبی در کنار گردشگری مقاومت در شهرهای آبادان و خرمشهر، هر دو می‌تواند عامل جذب گردشگر خارجی شود.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: به نظر می‌رسد اقتصاد و صنعت رویداد، در موضوع  کنگره اربعین می‌تواند به عنوان یکی از موضوعات جدی منطقه آزاد اروند تلقی شود و برند بین‌المللی رویداد اربعین قابل ثبت و مدیریت است.