در دومین نشست مشترک اعضای هیات موسس بورس بین‌الملل در تهران تصویب شد:

کیش؛ مرکز بورس بین‌الملل مناطق آزاد کشور

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش از راه‌اندازی دفتر مرکزی نخستین بورس بین‌الملل مناطق آزاد کشور در جزیره کیش خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، ناصر آخوندی در «دومین نشست مشترک اعضای هیات موسسین بورس بین‌المللی در مناطق آزاد کشور» که با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در تهران برگزار شد، با تاکید بر اینکه راه‌اندازی بورس بین‌الملل مناطق آزاد در جزیره کیش با رشد سرمایه‌گذاری و انجام معاملات بین‌المللی در این مناطق موجب رونق اقتصادی کشور می‌شود، گفت: این اتفاق بسیار مهمی است که ضمن جذب منابع ارزی و عرضه سهام و انواع اوراق قرضه در بورس بین‌الملل، زمینه حضور گسترده سرمایه‌گذاران بین‌المللی را در مناطق آزاد کشور فراهم می‌کند.

آخوندی افزود: با تمهیداتی که اندیشیده شده، خرید و فروش‌ها در این بورس با ارزهای خارجی خواهد بود و بانک عامل تسویه نیز یک بانک خارجی است که یک ناظر بین‌المللی هم بر روند معاملات نظارت دارد؛ به همین دلیل فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران خارجی به راحتی می‌توانند در منطقه آزاد کیش حضور یافته و در معاملات بورس بین‌الملل مشارکت کنند.

وی گفت: این پنجمین بازار بورس کشور است که پس از بورس اوراق بهادار، نفت، کالا و انرژی فعالیت خود را در مناطق آزاد کشورمان آغاز می‌کند.

همچنین معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش درخصوص موارد مطرح شده در این نشست به انتخاب و معرفی اعضای کارگروه‌های تدوین مقررات و قوانین، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و کارگروه ناشران اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه هزینه‌های تدوین مقررات و تشکیل و تاسیس بورس بین‌المللی اعلام و سهم هر یک از سهامداران تعیین گردید که به حساب شرکت بورس بین‌الملل واریز خواهد شد.

آخوندی افزود: یک نماینده از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ۲عضو از هیات موسسان به عنوان صاحبان حساب و دارندگان امضاء انتخاب و معرفی شدند.

وی با بیان اینکه سومین نشست هیات موسسان بورس بین‌الملل در جزیره کیش برگزار خواهد شد، گفت: نخستین جلسه اعضای بورس بین‌الملل مناطق آزاد نیز به زودی جزیره کیش برگزار می‌شود تا شرکت‌ها و اعضای هیات موسسان با حضور در جزیره کیش و بازنگری شرایط خود و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای انجام معاملات همزمان با آغاز فعالیت مرکز بورس بین‌الملل در جزیره کیش آمادگی لازم را کسب کنند.

به گفته معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش دفتر دبیرخانه بورس بین‌الملل در تهران واقع شده و محل دفتر مرکزی نیز به زودی در جزیره کیش اعلام می‌شود.

گفتنی است؛ در دومین نشست مشترک اعضای هیات موسس بورس بین‌الملل که در شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی کشور برگزار شد، منطقه آزاد کیش به عنوان مرکز بورس بین‌الملل مناطق آزاد کشور معرفی شد.

در این نشست، مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور، غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، نمایندگان شرکت‌های بازار سرمایه، شرکت‌های صادرات‌محور، کارگزاران، شرکت‌های تامین سرمایه، بانک‌ها و برخی هلدینگ‌های بزرگ سرمایه‌گذاری حضور داشتند.