گزارش خبری از برگزاری شورای اداری کیش با حضور مشاور رئیس‌جمهور

هشتاد و یکمین جلسه شورای اداری جزیره کیش با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان، مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، برخی از نمایندگان استان در مجلس، مدیران عامل مناطق آزاد کیش و قشم برگزار شد. مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست تاکید […]

هشتاد و یکمین جلسه شورای اداری جزیره کیش با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان، مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، برخی از نمایندگان استان در مجلس، مدیران عامل مناطق آزاد کیش و قشم برگزار شد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست تاکید کرد: کشور هم اکنون در شرایط سختی قرار دارد اما ضامن موفقیت و عبور از سختی ها؛ وحدت و انسجام داخلی است.

مرتضی بانک گفت: می‌توان با تفکر صحیح و مدیریت منطقی شرایط سخت را تبدیل به فرصت کرد. این شرایط سخت به معنی تسلیم شدن نیست؛ باید راه‌ها را پیدا کرد و ادامه مسیر داد.

او ادامه داد: ضامن موفقیت و عبور از سختی‌ها؛ وحدت و انسجام داخلی است. این انسجام به یک پویایی اجتماعی و سیاسی در کشور منجر می‌شود و موفقیت در اجرای برنامه‌ها را به همراه دارد.

مرتضی بانک با اشاره به اینکه مناطق آزاد موجود در استان هرمزگان می‌توانند به توسعه اقتصادی این استان کمک کنند، گفت: ظرفیت‌های توسعه اقتصادی در استان هرمزگان با دو منطقه آزاد کیش و قشم و در آینده منطقه آزاد جاسک مضاعف خواهد شد.

وی تاکید کرد: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از برقراری تعامل، انسجام و هماهنگی میان استانداری هرمزگان و مناطق آزاد کیش و قشم حمایت می‌کند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: در شرایط فعلی کشور؛ موقعیت ویژه و قانونی مناطق آزاد می‌تواند راهگشا باشد و مدیریت کلان کشور باید از این ظرفیت موجود استفاده کند.

وی افزود: برقراری آرامش و امنیت برای سرمایه‌گذاران اولویت برنامه‌های ما در مناطق آزاد است و ابلاغ آیین‌نامه ثبت سفارش مخصوص این مناطق تبیین کننده این تلاش‌هاست.

مشاور رئیس‌جمهور هم‌چنین در واکنش به انتقادات این روزهای رسانه‌ها نسبت به مناطق آزاد گفت: آدرس غلط قاچاق در مناطق آزاد فرافکنی بعضی رسانه‌هاست که ناآگاهانه حاشیه‌ای امن را برای متخلفین اصلی ایجاد می‌کنند. اختیارات قانونی مناطق آزاد باید در چارچوب مقررات مصوب شده برقرار باشد.

مرتضی بانک در ادامه این نشست، ساخت اسکله ۳۵هزار تنی جزیره کیش را گام بلندی در راستای توسعه اقتصادی این جزیره دانست و گفت: این اسکله شرایط متفاوتی را برای جزیره کیش ایجاد می‌کند که البته نیازمند لایروبی است ولی در نهایت منجر به افزایش طرفیت تخلیه و بارگیری در این منطقه می‌شود. هم‌چنین با افتتاح این اسلکه ظرفیت‌های گردشگری منطقه نیز بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

وی فعالیت‌ها و تلاش‌ها برای حل مشکل تامین آب و برق در جزیره کیش را کاری بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: در شرایطی که در برخی نقاط کشور با قطعی آب و برق مواجه بودیم، اما این اتفاق در جزیره کیش نیفتاد که این کار حاصل فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد کیش است.

وی از مدیران و معاونین سازمان منطقه آزاد کیش به واسطه تلاش برای ساماندهی کردن و آغاز به کار پروژه‌های نیمه‌تمام در جزیره کیش قدردانی کرد.

مشاور رئیس‌جمهور هم‌چنین بر ضرورت اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های متنوع برای جذب گردشگران در جزیره کیش تاکید کرد و گفت: رویکرد اصلی فعالیت‌های منطقه آزاد کیش، صنعت گردشگری و اقتصاد وابسته به آن است.

وی جزیره کیش را یکی از مقاصد برتر گردشگری در کشور معرفی کرد و گفت: باید برای اجرای برنامه‌های سفر ارزان و آسان به کیش تلاش بیشتری شود و هزینه‌ها تا حد امکان کاهش پیدا کرده تا فضا برای استفاده بیشتر اقشار مردم از امکانات و خدمات گردشگری کیش افزایش یابد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت گردشگری در جزیره کیش را یک ضرورت دانست و گفت: سرمایه‌گذار باید از امنیت سرمایه خود اطمینان داشته باشد. اجرای برنامه‌هایی که منجر به ماندگاری ۴ تا ۵روز گردشگران در کیش شود این نتیجه را در بر خواهد داشت که ابتدا سرمایه‌گذار و فعالان این حوزه به بازگشت سرمایه خود امیدوار می‌شوند و بعد از آن گردشگران و مردم نیز از خدماتی که دریافت می‌کنند رضایت خواهند داشت.

بانک تاکید کرد: هدف اصلی مدیران سازمان منطقه آزاد کیش و متولیان صنعت گردشگری در این منطقه ارائه خدمات خوب به گردشگران باشد.

مرتضی بانک ساماندهی آژانس‌های مسافرتی، استفاده از منابع مالی غیرمستقیم، ورود به بازار پولی و مالی، ایجاد بورس بین‌المللی در منطقه آزاد کیش، ایجاد پنجره واحد اقتصادی، ایجاد صندوق حمایت و ضمانت، ایجاد اکوسیستم کسب و کارهای فعال در مناطق آزاد و توسعه مراکز نوآوری و فناورانه را از مهم‌ترین طرح‌هایی عنوان کرد که در دبیر خانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حال پیگیری است تا رونق خوبی به مناطق آزاد وارد شود.

 

فریدون همتی، استاندار هرمزگان:

هرمزگان کشش لازم برای کمک به اقتصاد کشور را داراست

استاندار هرمزگان عنوان کرد: این استان به تنهایی قابلیت و توان تامین نیازهای مختلف اقتصادی کشور را دارا است.

فریدون همتی در شورای اداری جزیره کیش گفت: ظرفیت، کشش و پتانسیل در استان هرمزگان آنقدر وجود دارد که اگر همه آنها را با هم بکار ببریم و پیوند ایجاد کنیم استان هرمزگان با ۲منطقه آزاد و جزایر متنوع خود، کشش لازم برای کمک به اقتصاد کشور را دارا است.

وی یادآور شد: این ظرفیت و توان وجود دارد که در استان‌های مرزی بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم و اقتصاد را تغییر و تولید را نشاط دهیم.

وی اظهار داشت: بازرگانان و فعالان اقتصادی اعلام آمادگی کردند که در صورت واگذاری اختیار لازم، به خوبی نیازهای کشور را تامین کنیم.

وی گفت: در صورت توجه و دادن اختیار لازم به مناطق آزاد و مرزی، می‌توان تصمیمات خوبی برای اداره شرایط موجود و خروج از این جو سخت اقتصادی گرفت و آرامش و آسایش برای مردم فراهم نمود.

 

محمد ابراهیم انصاری لاری، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش:

رشد ۱۰درصدی ورود گردشگران به کیش در تابستان۹۷

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم در این نشست با بیان اینکه شرایط سخت اقتصادی کشور، مناطق آزاد را هم تحت تاثیر خود قرار داده است، گفت: تمام تلاشمان برای حفظ جایگاه گردشگری کیش بوده که در این بین با برنامه‌ریزی‌هایی که شد، نه تنها کاهش ورود گردشگر به کیش نداشتیم بلکه با افزایش نزدیک به ۱۰درصدی ورود گردشگر در طول جشنواره تابستانی روبه‌رو بوده‌ایم.

محمدابراهیم انصاری‌لاری با اشاره به روند روبه رشد تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های متعدد کیش، افزود: در شرایطی طرح‌های مختلف را در کیش به بهره‌برداری رساندیم که در ۱۰ماه گذشته حتی یک متر زمین هم نفروخته‌ایم و با سیاست تهاتر معکوس سرمایه‌گذاران را تشویق به فعالیت در کیش کرده‌ایم.

 

خانزادی، معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش:

احداث جزیره مصنوعی ۶۰هکتاری در کیش

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش هم به عنوان متولی اصلی توسعه، عمران و تکمیل طرح‌های زیرساختی یکی از سخنران این جلسه بود.

خانزادی فاز اول اسکله ۳۵هزار تنی در بندر تجاری کیش را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی کیش عنوان کرد که با بهره‌برداری کامل از این اسکله که ظرفیت پذیرش کشتی‌های اقیانوس پیمای کانتینر بر را داراست، تا حدود یک و نیم میلیون تن کالا در سال تخلیه و بارگیری می‌شود.

وی گفت: برای تکمیل این پروژه عظیم نزدیک به ۵۵۰میلیارد ریال برآورد هزینه شده است.

خانزادی با اشاره به پیش راه‌اندازی مخازن روزانه سوخت هواپیما در فرودگاه کیش، گفت: هدف از ساخت این مخازن تامین روزانه مصرف سوخت هواپیما است

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش با اعلام اینکه برای ساخت این مخازن ۱۵میلیارد ریال هزینه شده است، افزود: با ساخته شدن این چهار مخزن در مجموع ۳۶۰مترمکعب سوخت ذخیره و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مخزن هوایی تعادل فشار آب جزیره هم دیگر طرحی است که بالاخره پس از سال‌ها به بهره‌برداری می‌رسد.

خانزادی گفت: این طرح با ظرفیت مخزن ۱۲۰۰مترمکعبی با اعتباری بالغ بر ۳۰۰میلیارد ریال ساخته شده و با هدف بهبود و تامین فشار مستمر آب در شبکه توزیع بهره‌برداری و هفته آینده عملیاتی می شود.

پیوند دو نیروگاه برق جزیره به یکدیگر با هدف تامین برق پایدار در جزیره دیگر طرحی بود که امروز اجرایی می‌شود.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص این طرح گفت: برای تحقق این موضوع ۵۰میلیارد ریال هزینه شده تا ۲۰مگاوات برق به شبکه توزیع کیش افزوده شود.

پیوند دو آب شیرین‌کن جزیره برای تامین ۵هزار مترمکعب آب در روز با هزینه اجرایی ۶۰میلیارد ریال از دیگر طرح‌هایی بود که امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: احداث جزیره مصنوعی با استفاده از مصالح لایروبی در کیش یکی از مهم‌ترین طرح های گردشگری است که قرار است با حجم سرمایه‌گذاری ۱۵هزار میلیارد ریال در ۳سال ساخته شود.

خانزادی گفت: این جزیره در ۶۰هکتار و با مشارکت بخش خصوصی ساخته خواهد شد.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: عملیات اجرایی پلاژ جدید آقایان و بانوان در ۴هکتار، ساخت گراند هتل‌۲ جزیره کیش با اعتباری بالغ بر ۲۶۵۰میلیارد ریال را از دیگر طرح‌های جزیره کیش برشمرد.

وی افزود: هتل میراژ ۵ستاره کیش در هشت طبقه با اعتباری در حدود ۴هزار میلیارد ریال امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

بازطراحی بازار ماهی فروشان کیش با اعتباری بالغ بر ۵۰میلیارد ریال دیگر طرحی بود که عملیات اجرایی آن آغاز شده و ظرف سه ماه آینده تکمیل می‌شود.

خانزادی اعلام کرد: کار ساخت معابر فاز هفت شهرک صدف از امروز با اعتباری بالغ بر ۳۸۵۰میلیارد ریال آغاز می‌شود.

 

قائدیان، معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش:

منافع ۳۰۰میلیارد ریالی جشنواره تابستانی کیش

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش به جشنواره تابستانی کیش اشاره کرد و گفت: با ارائه کارت‌های هدیه به مسافران چیزی در حدود ۳۰۰میلیارد ریال به صورت مستقیم به چرخه اقتصادی کیش وارد می‌شود.

قائدیان با اشاره به برنامه‌های در نظر گرفته شده در جشنواره تابستانی کیش، افزود: نسبت به مدت مشابه سال قبل، با افزایش ۸ و نیم درصدی ورود مسافر به کیش مواجه شدیم به صورتی که در این مدت ۱۶۰هزار نفر به کیش مسافرت کرده‌اند و روزانه چیزی در حدود ۳هزار و ۵۵۰مسافر به کیش سفر کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت تله کیش هم در این جلسه با ارائه توضیحاتی در خصوص اقتصاد و تحول دیجیتالی گفت: در جزیره کیش تصمیم نهایی بر ارائه بالاترین سطح تکنولوژی در خدمات تلفن همراه گرفته شده است و در این بین افزوده شدن امکانات‌۴G میزان مخاطبان خطوط تله کیش از ۵۳۰۰مشترک فعال به ۷۱۰۰نفر رسیده و درآمد شرکت هم با رشد ۴۲درصدی مواجه بوده است.

عاشوری نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی هم با تاکید بر تلاش‌های خوبی که در مناطق آزاد رخ داده است، گفت: یکی از مشکلات مناطق آزاد، ضعف اختیارات منطقه‌ای است که ما را در مقایسه با کشورهای حاشیه خلیج فارس دچار عقب‌افتادگی کرده است.

عاشوری با حمایت از نشست‌های مشترک مناطق آزاد هرمزگان با مسئولان این استان، این راهبرد را برای توسعه همه جانبه هرمزگان لازم و ضروری برشمرد.

منابع: ایرنا ـ صدا و سیما ـ فرینا