در دیدار سفیر اتریش با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش مطرح شد:

گسترش همکاری‌های گردشگری، علمی، اقتصادی و فرهنگی اتریش و جزیره کیش

سفیر اتریش در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بر ایجاد و توسعه همکاری در زمینه‌های گردشگری، علمی، اقتصادی و فرهنگی بین اتریش و جزیره کیش تاکید کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در دیدار استفان شولتز سفیر اتریش در کشورمان با غلامحسین مظفری که ساختمان مرکزی سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد، مظفری با اشاره به پیشینه خوب روابط ایران و اتریش از امکانات و زیرساخت‌های مناسب جزیره کیش برای توسعه همکاری‌های چندجانبه با اتریش خبر داد و گفت: طبق نقشه راه ایران و اتریش (مصوب سال‌۲۰۱۶) مبنی بر توسعه همکاری مشترک و درازمدت در حوزه‌های دوجانبه، ‌منطقه‌ای و چندجانبه، جزیره کیش آماده است تا همکاری‌های گسترده‌ای را با اتریش آغاز کند.

وی افزود: وجود شعب دانشگاه‌های بین المللی در کیش و امکانات بسیار خوب نمایشگاهی، زمینه ایجاد همکاری‌های بسیار غنی علمی و اقتصادی را بین کیش و اتریش فراهم می‌کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه کیش جزیره دوستدار محیط زیست است، در زمینه بهره‌گیری از تجربیات اتریش در زمینه حفظ محیط زیست به ویژه مقوله بازیافت ابزار علاقه‌مندی کرد.

مظفری فعالیت‌های اقتصادی اتریش را مثبت و در خور توجه ارزیابی کرد و افزود: در کنار مسائل اقتصادی، اتریش به عنوان یک کشور فرهنگی برای ما جایگاه ویژه‌ای دارد و علاقه‌مندیم تا درخصوص برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای فرهنگی با این کشور همکاری‌های گسترده داشته باشیم.

وی گفت: برگزاری هفته فرهنگی اتریش در جزیره کیش نیز برنامه‌ای است که با هدف تعمیق روابط فرهنگی بین کیش و اتریش مدنظر داریم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین با تاکید بر صلح‌طلبی جمهوری اسلامی ایران و تلاش دولتمردان برای پایبندی به تمامی اصول برجام افزود: کشور ما همواره سعی بر حفظ آرامش و ثبات منطقه داشته است و خود پیشرو مقابله با تروریسم بوده است، اما متاسفانه آمریکا همیشه تلاش می‌کند به انواع مختلف ایران را به تروریسم مرتبط کند.

مظفری گفت: آرزوی ما جهانی عاری از جنگ و درگیری و برقراری صلح و آرامش در سرتاسر دنیاست.

سفیر اتریش نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به جزیره کیش و تشکر از مهمان‌نوازی قابل تقدیر مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش، اتریش و ایران را دو قدرت فرهنگی در جهان برشمرد و گفت: اتریش تنها کشور اروپایی است که از طرف دولت ایران یک موسسه فرهنگی دائر کرده و رویدادهای مناسبتی را برگزار می‌کند. موسسه‌ای که در سال گذشته میلادی ۱۳۰مراسم فرهنگی برگزار نموده است.

استفان شولتز با اشاره به امکانات خوب برگزاری رویدادهای فرهنگی مشابه اتریش در جزیره کیش اظهار داشت: در مراحل نخست می‌توانیم نمایشگاه معماری و هنرمند اتریشی اوتوواکنر را در کیش برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از وجوه برتری اقتصاد اتریش در حوزه انرژی‌های پاک و ‌انرژی‌های تجدیدپذیر است که بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری محیط زیست سبز اکو را برعهده می‌گیرد، گفت: در کیش اجرای برخی از پروژه‌های محیط زیستی به عنوان الگوی سایر شهرهای ایران و منطقه حائز اهمیت است.

سفیر اتریش توجه به گردشگری منطبق با محیط زیست را ضروری برشمرد و افزود: در این زمینه اتریش با وجود وسعت کم نقش راهبردی دارد و با وجود ۱۲۰میلیون نفر شب اقامت در این کشور همکاری دیگری ازجمله مدرسه عالی گردشگری در وین و موسسه‌ای در تهران در حال شکل گرفتن بین دو کشور است.

استفان شولتز با اشاره به حمایت کامل کشورش از برجام گفت: زمان‌بندی این سفر و دیدار از جزیره کیش در این مقطع حساس سیاسی، نشانه تلاش و حمایت اتریش از استقرار و حفظ برجام است.

وی افزود: پیشینه تاریخی دوکشور اتریش و ایران بیانگر همکاری‌های گسترده و روابط مناسب در ۷۰۰سال گذشته است و ما نیز آمادگی داریم تا در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران و جزیره کیش همکاری کنیم.

رایزن اقتصادی سفارت اتریش در ایران نیز با بیان اینکه فرهنگ و هنر از اقتصاد جدا نیستند و منطقه‌ای که قطب گردشگری محسوب می‌شود می‌تواند تکمیل‌کننده فرهنگ و هنر باشد، گفت: برای توسعه گردشگری و افزایش تولید ناخالص و درآمد کیش، علاوه بر ارائه راهکاری برای افزایش شمار گردشگران و مدت اقامت آنها، باید بکوشیم تا با افزایش جاذبه‌های نوین گردشگری، درآمد حاصله از هرگردشگر افزایش یابد.

گراب مایر به تنوع زمینه‌های مختلف گردشگری در کیش ازجمله امکانات ورزشی، بازارها و مراکز تجاری مدرن، و موزه و اماکن تاریخی و فرهنگی اشاره و ابراز امیدواری کرد با ترغیب شرکت‌های اتریشی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در جزیره کیش، فرصت‌های همکاری در زمینه رونق گردشگری توسعه یابد.

وی با اشاره به تلاش همه‌جانبه در جهت انطباق فعالیت بخش‌های مختلف با معیارهای محیط زیست گفت:  فرصت‌هایی برای همکاری دوجانبه وجود دارد تا در بحث محیط زیست موجبات رضایت گردشگران و سکنه محلی فراهم شود.

رایزن اقتصادی سفارت اتریش اظهار داشت: تقاضای من و علاقه بخش اقتصادی اتریش این است که در این دو حوزه خاص، گردشگری و محیط زیست نیاز به طراحی و ابداع نیست، بلکه اتریش می‌تواند نقش تسریع‌کننده داشته باشد.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش نیز با اشاره به بازدید سفیر محترم اتریش از مراکز فرهنگی و گردشگری جزیره کیش گفت: ما برای برگزاری نمایشگاه‌های متنوع در جزیره کیش آماده همکاری با اتریش هستیم.

مجید ملانوروزی با اشاره به اینکه محور فعالیت‌های اقتصادی کیش گردشگری است، تاکید کرد:  باید برای توسعه صنعت گردشگری شرایط مناسب را فراهم کنیم، در حوزه صنعت هم صنایع غیرآلاینده مثل داروسازی و صنایع علمی پزشکی در کیش وجود دارد که می‌توانیم در این زمینه با اتریش همکاری کنیم.

ملانوروزی با ابراز خرسندی از برگزاری هفته فرهنگی اتریش در جزیره کیش، به امکانات زیرساختی مناسب این منطقه آزاد ازجمله شرکت هواپیمایی کیش اشاره کرد و  اظهار داشت: با توجه به برقراری پروازهای روزانه از جزیره کیش به شهرهای مهم کشور مانند شیراز، اصفهان و یزد، گردشگران اتریشی می‌توانند پس از ورود به جزیره کیش، به سایر شهرهای گردشگری ایران سفرکرده و از جاذبه‌های تفریحی و تاریخی این شهرها دیدن کنند.

وی با اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌های آموزشی بین جزیره کیش و اتریش گفت: با بهره‌گیری از اساتید مجرب کالج‌های مهم اتریش در زمینه گردشگری و حقوق، ما می‌توانیم دوره‌های آموزشی عالی در جزیره کیش برگزار کنیم.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش افزود: موسسه فرهنگی اتریش۶۰سال سابقه فعالیت دارد و این پتانسیل ارزشمندی برای توسعه همکاری‌های فرهنگی بین کیش و اتریش است.

ناصر آخوندی معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست با اشاره به تنوع زمینه‌های همکاری اقتصادی بین کیش و اتریش و جذب سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به فعالیت در این منطقه آزاد تجاری-صنعتی گفت: ما با ارائه اطلاعات ضروری و فراهم کردن تسهیلات لازم، پذیرای سرمایه‌گذاران اتریشی هستیم.