مدیرعامل شرکت تامین زیرساخت‌های منطقه آزاد چابهار خبر داد:

۱۸طرح پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت تامین زیرساخت‌های منطقه آزاد چابهار با اشاره به طراحی ۱۸طرح پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار گفت: این طرح‌ها در سه فاز و به ظرفیت هر واحد یک میلیون و ۶۰۰هزار تن از سال‌۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از خبرنگار مهر، مهدی کوهی در حاشیه بازدید خبرنگاران اعزامی به منطقه آزاد چابهار، با اشاره به مزیت‌های بی‌نظیر این منطقه در حوزه تجاری خاطرنشان کرد: موقعیت استراتژیک و ژئوپلتیک منطقه آزاد چابهار به نحوی است که مسیر این بندر به بازارهای هدف را ۲هزار و ۲۰۰کیلومتر نسبت به بندرعباس نزدیکتر خواهد کرد؛ ضمن اینکه عمق دریای چابهار از ۵۰۰ تا ۲هزار متر است و کشتی‌های پهن پیکر می‌توانند در آنجا پهلو گرفته و تجهیزات بندری مناسبی هم تدارک شده است؛ این در شرایطی است که عمق آب‌های بندرعباس ۱۵۰ تا ۱۸۰متر است.

 

طراحی ١٨طرح پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار

کوهی از طراحی ۱۸طرح پتروشیمی برای اجرا در سه سال در منطقه آزاد چابهار خبر داد و گفت: عملیات اجرایی فاز یک که شامل ۶واحد از این طرح‌ها می‌شود، از دو سال قبل شروع شده و ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ به نحوی که ظرفیت هر یک از واحدها یک میلیون و ۶۰۰هزار تن است که از سال‌۱۴۰۱ به ترتیب به مدار بهره‌برداری وارد می‌شود.

 

تامین مالی دو فاز پتروشیمی از سوی چینی‌ها

مدیرعامل شرکت تامین زیرساخت‌های منطقه آزاد چابهار گفت: بر این اساس، از سال‌۱۴۰۱ به بعد هر سال یک واحد به مدار بهره‌برداری وارد خواهد شد و در عین حال فاز‌۲ و ۳ نیز که تامین اعتبار آن در قالب خط اعتباری ایران و چین که در سفر اخیر رئیس جمهور اسلامی ایران به پکن مورد توافق قرار گرفته بود، اجرایی خواهد شد.

کوهی افزود: در فاز دو و سه‌ ۱۸طرح پتروشیمی منطقه آزاد چابهار، مهندسی و اجرا و تامین منابع مالی با کشور چین بوده و بنا‌بر اعلام رئیس دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی ایران، آخرین اقدامات قانونی از سوی چین در حال انجام بوده و تامین مالی و اجرای این دو فاز در حال انجام است.

وی با اشاره به احداث خط لوله متان از ایرانشهر به چابهار گفت: ۳۸کیلومتر از این پروژه اجرا شده و مابقی آن در قالب ۴پیکره در حال انجام است؛ ضمن اینکه این خط، تامین خوراک مورد نیاز سایر بخش‌های سرمایه‌گذاری شده را انجام می‌دهد؛ به نحوی که تامین زیرساخت‌های مورد نیاز به جز خوراک شامل آب، برق، گاز، اکسیژن و بخار نیز در دست تامین است.

 

احداث نیروگاه برای تامین برق پروژه‌ها

این مقام مسئول در منطقه آزاد چابهار، از احداث یک نیروگاه اختصاصی به منظور تامین برق مورد نیاز واحدهای صنعتی خبر داد و گفت: تجهیزات این نیروگاه در کارخانجات شرکت تولید کننده، در حال تولید بوده و با احتساب ساخت قطعات تدارکاتی پروسه اجرای آن ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گفته کوهی، ۳۰درصد از فضای ۱۲۰۰هکتاری این منطقه تحت پوشش فضای سبز قرار خواهد گرفت که بر این اساس، تاکنون حدود ۵۰هزار اصله نهال با گونه‌های سازگار با محیط چابهار قطع شده است و کشت سرد آبیاری قطره‌ای را هم انجام خواهیم داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران به استانداردهای بالای زیست محیطی منطقه آزاد چابهار اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به احداث هاب سوم پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار تلاش شده استانداردهای محیط زیستی در حد جهانی رعایت شود و این اولین هاب صنعتی کشور است که قبل از اجرا موافقت اصولی محیط زیست را دریافت کرده است. ضمن اینکه در قالب آن ژاپنی‌ها نیز مشاوره‌های بین‌المللی در حوزه محیط زیست ارائه داده‌اند.

مدیرعامل شرکت تامین زیرساخت‌های منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: رینگ‌های جمع‌آوری سیلاب‌ها و آب‌های سطحی در این منطقه اجرایی شده‌اند.

 

تامین نیروی کار پروژه‌ها از نیروهای بومی

کوهی، در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه گسترده صنعت پتروشیمی برای تربیت نیروهای انسانی بومی منطقه آزاد چابهار اشاره و تصریح کرد: با توجه به تاکید مدیران و مقامات ارشد استان و منطقه آزاد چابهار تلاش شده تا اشتغال‌زایی بالایی برای نیروهای بومی در پروژه‌های منطقه آزاد چابهار تدارک دیده شود، به نحوی که ۱۸۰نفر از دانش‌آموزان نخبه استان در کمپ‌های شبانه‌روزی مشغول به تعلیم و تربیت هستند تا بتوان در سال‌۱۴۰۱ که پروژه‌های این منطقه به بهره‌برداری می‌رسند بتوانند در پروژه‌ها مشغول بکار شوند.

وی گفت: تجارب صنعتی در پروژه‌های مختلف نشان می‌دهد در هر استان که صنعتی مستقر می‌شود مقامات و مردم منطقه توقع دارند جذب و استخدام نیروهای مورد نیاز پروژه‌ها از نیروهای بومی صورت گیرد که به همین منظور دانش‌آموزان نخبه شناسایی شده و از سال آینده در مرکز آموزشی پتروشیمی آموزش‌های لازم را دریافت خواهند کرد تا بتوانند در پروژه‌ها بکار گرفته شوند.

مدیرعامل شرکت تامین زیرساخت‌های منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: میزان جذب نیرو در هر پروژه ۴۰۰نفر است که در مجموع با طراحی ۱۸طرح پیش‌بینی می‌شود ۷هزار و ۲۰۰نفر از نیروهای بومی در این منطقه استخدام شوند.