با امضاء تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت آموزش و پرورش و سازمان منطقه آزاد کیش:

۶مدرسه در جزیره کیش ساخته می‌شود

طی امضای تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت آموزش و پرورش و سازمان منطقه آزاد کیش و با حضور معاون وزیر، عملیات اجرایی ساخت ۶مدرسه در جزیره کیش آغاز می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، با تاکید و دستور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و توجه بر ارتقاء شاخص‌ها و استانداردهای سرانه‌های آموزشی، کلنگ عملیات ساخت و نوسازی شش مدرسه در دهه فجر بر زمین زده خواهد شد و با سرعت عملیات ساخت آن انجام خواهد شد‌.

غلامحسین مظفری با تاکید بر لزوم برداشته شدن قدم‌های عملیاتی گفت: در دوره‌های پیشین هم به خیلی از این موارد پرداخته شده، اما آنچه مورد اهمیت است، اجرایی و فاصله گرفتن عقب‌ماندگی‌های فیزیکی و سخت‌افزاری است.

وی با اشاره به اینکه هیچ بودجه‌ای از دولت شامل این سازمان نمی‌شود، گفت: بدون همکاری وزارت آموزش و پرورش، امکان به‌روز کردن مجموعه‌ها در حد شاخصه‌های ملی وجود ندارد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرد: از هم‌اکنون باید برای نوسازی، بازسازی و به‌روز کردن مدارس کیش برای سال جدید تحصیلی اقدام و برنامه‌ریزی کرد و اماکنی را که قابلیت تغییر کاربری دارند، شناسایی کرد.

وی با طرح ایده‌ آماده کردن خودروی ویژه برای کودکان استثنایی با بهره‌گیری از مربیان و آموزش آنان، از لزوم افزایش دانش کودکان و حمایت از خانواده‌های آنان سخن گفت و اظهار کرد: ما در کیش آمادگی طراحی و اجرای این ایده به عنوان پایلوت کشوری را داریم.

مظفری با تاکید بر لزوم کم کردن فاصله بین آموزش عالی و آموزش و پرورش در کیش، مرکز نوآوری را ازجمله مجموعه‌هایی دانست که به ارتقای فضای دانش‌آموزی کمک خواهد کرد و در این میان با نام بردن از اعضای شورای راهبردی این مجموعه تصریح کرد: تلاش و خواسته سازمان منطقه آزادکیش بر این است که در این مرکز و شرکت‌های دانش‌بنیان، آموزش‌های عمومی داده شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: باید از بحث‌های مقدماتی و سخت‌افزاری مدارس عبور کرد و به فکر ارتقای مباحث و شاخص‌های کیفی باشیم.

وی با اشاره به نقش آموزش در توسعه کیش گفت: براساس سرانه‌های استاندارد و مطالعاتی شده، زمین مورد نیاز به صورت ۹۹ساله برای واگذاری با کاربری آموزشی در کیش پیش‌بینی شده است.

مظفری همچنین برای میزبانی دائمی موزه‌های ملی و فرهنگی و فراهم آوردن امکانات لازم، اعلام آمادگی کرد.

همچنین مدیر فنی و عمران شهری معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش در این جلسه با بیان این که بهترین فرصت همراه با منعطف‌ترین راه حل‌های ممکن امروز در سازمان برای ارتقاء و بهبود نظام آموزشی در کیش وجود دارد و با توکل بر خداوند متعال در مسیر تحقق سیاست‌ها تلاش‌های زیادی برای عملیاتی شدن ساخت این مدارس شده است، افزود: از برنامه‌های عمرانی سازمان برای توسعه فضاهای آموزشی، نوسازی مدرسه هاجر در منطقه میرمهنا است که بالای ۳۰‌سال قدمت دارد؛ زمین این مدرسه با متراژ ۴۰۰۰مترمربع تحویل سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور شده و تخریب بنا از هفته آینده توسط شرکت عمران، آب و خدمات کیش آغاز خواهد شد.

سعید پورزادی یادآور شد: این مدرسه در مقطع دبستان جزء مدارس سبز و براساس فناوری‌های نوین بهینه‌سازی انرژی طراحی خواهد شد، فضای سبز با رویکرد آموزش سبز‌، آشنایی دانش‌آموزان با محیط زیست‌، آب و حفاظت از زمین با آزمایشگاه‌ها و کتب در اختیار از ویژگی این مدارس خواهد بود‌.

مدیر فنی و عمران شهری معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: در کنار این مدرسه، زمینی به مساحت ۳هزار مترمربع برای ساخت مدرسه دوازده کلاسه در هفته آتی در شهرک میرمهنا تحویل خیری که توسط حجت الاسلام حسن‌زاده امام جمعه کیش معرفی شده، خواهد شد. همچنین دو قطعه زمین هرکدام به مساحت ۴هزار و ۳۳۵مترمربع در فاز‌۷ شهرک صدف برای ساخت دو باب مدرسه دیگر به آموزش و پرورش کیش در حال تحویل است که بعد از ساخت مدارسی که بافت فرسوده دارند، به این مکان جدید منتقل می‌شوند.

پورزادی افزود: مدرسه‌ ۱۸کلاسه، در منطقه نوبنیاد در زمینی به مساحت ۵۳۰۰مترمربع تماما توسط سازمان منطقه آزاد کیش و با همت شرکت عمران و آب و خدمات ساخته خواهد شد و پیمانکار ساخت مدرسه در مرحله تجهیز کارگاه می‌باشد‌.

مدیر فنی و عمران شهری معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: با ساخت این تعداد مدرسه، شاخص فضای آموزشی مدارس کیش به شاخص‌های بین‌المللی فضای آموزشی نزدیک می‌شود‌.

سیدجواد قوامی‌نژاد رئیس آموزش و پرورش کیش نیز که در این نشست حضور داشت، اظهار کرد: با موافقت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، یک قطعه زمین به مساحت ۱۵۰۰مترمربع جهت ساخت مجتمع آموزش استثنایی در منطقه میرمهنا کیش به آموزش و پرورش اختصاص خواهد یافت‌.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اظهار داشت: آموزش و پرورش استثنایی در کل کشور ۱۵۳هزار دانش‌آموز دارد که هشتاد و سه هزار نفر از آنان در ۱۶۰۰مدرسه خاص استثنایی و در هفت طیف ناتوانی و بقیه در دوره‌های فراگیر مشغول به تحصیل هستند.

سیدجواد حسینی ادامه داد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سیاست اصلی خود به تحصیل این دانش‌آموزان در آموزش‌های فراگیر می‌اندیشد که این میزان در مدت اخیر ۸۲برابر افزایش پیدا کرده است و در سیاست دوم، «مناسب‌سازی» خدمات در بعدهای مختلف ازجمله فضا، تجهیزات، نیروهای انسانی و محتوای کتب درسی، مورد توجه است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور افزود: حدود ده هزار دانش‌آموز در جزیره کیش مشغول به تحصیل هستند، اما متاسفانه علی‌رغم امکانات خوب جزیره، از فضای آموزشی کافی برخوردار نیستند.

حسینی خاطرنشان کرد: به دلیل سرعت رشد تعداد دانش‌آموزان در کیش، سرانه فضای آموزشی با همان سرعت رشد جمعیت، پیش نرفته و در نتیجه از شاخص فضای آموزشی کشور که پنج و دو دهم مترمربع به ازای هر دانش‌آموز است، عقب مانده و در حال حاضر فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز ۴.۴مترمربع است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور تاکید کرد: با دستور ساخت ۶مدرسه، این سرانه به ۸.۳مترمربع که شاخص جهانی است، می‌رسد.

وی با اشاره به یکی از این مدارس که کاربری آموزش استثنایی خواهد داشت، گفت: نیازهای این دانش‌آموزان در زمینه‌های اقتصادی، فضا و نیروی انسانی پنج برابر افراد عادی است و در نتیجه شاخص جهانی برای فضای آموزشی به ازای هرکودک استثنایی ۲۲.۵مترمربع است که این عدد در ایران ۱۰مترمربع می‌باشد.

معاون وزیر آموزش پرورش افزود: با ساخت این مجتمع در کیش، با توجه به تعداد کم معلولین ذهنی و حرکتی در کیش، در کل کشور به شاخص جهانی نزدیک خواهیم شد.

وی تصریح کرد: همه تعالیم مربوط به دانش‌آموزان استثنایی، خاص و نیازمند نیروهای توانبخشی است که این ۸۶۴نیرو تا پیش از این، در طرح رتبه‌بندی قرار نمی‌گرفتند، اما خوشبختانه در طرح ممیزی مقرر شد که این نیروهای زحمتکش نیز مشمول طرح رتبه‌بندی شوند.

حسینی، ایاب و ذهاب را از دیگر معضلات خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند برشمرد و گفت: ۹۰میلیارد ریال اعتبار به استان‌ها ابلاغ شد و شهرداری‌ها و شوراهای شهر استان‌های مختلف، کمک شایانی در این زمینه کرده و می‌کنند و از کمک پنجاه درصدی سازمان منطقه آزاد کیش برای تامین هزینه کامل ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی کیش خبر داد.

حسینی تاکید کرد: این سرویس‌های رفت و آمد باید با گزینش و تربیت مربی و راننده مخصوص، به کلاس سیار تبدیل شده و با فراگیری مهارت‌های ارتباطی و فنی، به افزایش ضریب تعیلم و تربیت کمک کند.

وی تاکید کرد: اگر نظام تشکیلاتی و ساختاری آموزش و پرورش در مناطق آزاد به شکل مستقیم با وزارت باشد، قطعا در مسیر ارتقا آموزش می‌توانند مسیرهای مشترک و محکم‌تری بردارند.

معاون وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: بخش «مدیرکل شورا و مناطق آزاد» در وزارت ایجاد شده است که می‌تواند به استاندارد این مناطق کمک کند.

حسینی ادامه داد: تا سال‌۱۴۰۱ با ریزش منفی یعنی تفاوت مشهود تعداد رشد دانش‌آموز و بازنشستگی معلمین روبه‌رو هستیم و این مورد تا سال‌۱۴۰۶ ملایم‌تر شده و بعد به ثبات می‌رسد.

در پایان این نشست، ضمن امضای تفاهم‌نامه ساخت ۶مدرسه در کیش، معاون وزیر آموزش با تاکید بر اهمیت زبان اشاره در فضای عمومی و آموزش و اشاره به نمونه بودن فعالیت‌های دکتر مظفری در سراسر کشور، برای فرستادن مربی و آموزش زبان اشاره و توانایی ارتباط با این معلولین به کیش اعلام آمادگی کرد.

حسینی، شهر درست را؛ شهر دوستدار انسان، شهر دوستدار کودک، شهر دوستدار معلول و شهر دوستدار کتاب دانست و گفت: یادگیری زبان اشاره از ملزومات این شهر است.