وزیر صمت در حاشیه نشست با دبیر شورایعالی مناطق آزاد بیان داشت:

​مناطق آزاد می‌تواند بخشی از نیاز‌های داخل را نیز تامین کنند/ برخورد جدی با واردات کالا به صورت قاچاق در مناطق آزاد

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با واردات کالا به صورت قاچاق و حتی در سطح خرده‌فروشی، به طور جدی برخورد می‌کنیم و در هر مکانی این کالا‌ها کشف شود، به شدت برخورد خواهد شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، رضا رحمانی در حاشیه نشست مشترک با دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای بررسی موانع و مشکلات پیش روی این مناطق افزود:​ بسیاری از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ما وجه تولیدی پیدا کرده‌اند و باید این موضوع تقویت شود.

وی با بیان اینکه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌توان تولید و صادرات داشت، گفت: این ‌مناطق می‌تواند بخشی از نیاز‌های داخل را نیز تامین کنند.

رحمانی افزود:​ قرار شد کارگروهی تشکیل شود و به طور منظم جلساتی برای رفع موانع و مشکلات برگزار نماید و همچنین از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای تامین نیاز‌های تولید و حتی در زمینه تامین کالا‌های مورد نیاز که واردات داریم، استفاده شود.

وزیر صنعت، ​معدن و تجارت در خصوص قاچاق کالا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه این تعبیر، تعبیر دقیقی نیست، گفت: در حال حاضر و بعد از نوسانات ارز، تعداد زیادی از کالا‌ها توجیه‌پذیری خود را برای قاچاق از دست داده‌اند.

رحمانی افزود:​ اما مواردی باقی مانده و در بعضی مواقع بالعکس شده، یعنی قاچاق از داخل به خارج صورت می‌گیرد.

وی درخصوص اینکه مناطق آزاد کارایی خود را به ویژه در خصوص سرمایه‌گذاری خارجی از دست داده‌اند و با این شرایط چه اصراری بر توسعه مناطق آزاد وجود دارد، گفت: این موضوع ادعایی بیش نیست و مناطق آزاد کارایی خود را از دست نداده است.

وزیر صنعت، ​معدن و تجارت افزود: هم‌اکنون نیز واحد‌های تولیدی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تولیدات خوبی دارند و صادرات نیز در این مناطق و از این واحد‌ها انجام می‌شود.

رحمانی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را یک فرصت برای کشور دانست و گفت: اکثر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مناطق مرزی و مکان‌هایی است که می‌توانند نقش خوبی ایفا کنند و آنچه که مهم است آن است که ما باید جهت‌گیری خود را اصلاح کنیم و آن را به سمتی ببریم که کالا بیشتر تبدیل به محصول شده و صادر شود.

 

از توقف ترخیص خودرو‌های دپو شده اطلاع ندارم

وزیر صنعت، ​معدن و تجارت در ادامه درخصوص اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر توقف ترخیص خودرو‌های وارداتی افزود: این مصاحبه را ندیده‌ام و اطلاعی از آن ندارم.

رحمانی درخصوص اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر اینکه اختصاص ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی به کالا‌های اساسی متوقف نمی‌شود، اما برخی کالا‌ها ازجمله گوشت این ارز را دریافت نمی‌کند، گفت:​ با وجود ادامه پرداخت ارز ۴۲۰۰تومانی به کالا‌های اساسی، هیچ برنامه‌ای برای برگشت کالا‌هایی که از دریافت این ارز حذف شده بودند، وجود نداشته و با ارز نیمایی واردات آنها ادامه خواهد داشت.

وی افزود: اختصاص ارز با نرخ ۴۲۰۰تومانی در حالی ادامه خواهد داشت که فقط به کالا‌های اساسی موجودی که همچنان این ارز را دریافت می‌کردند، پرداخت می‌شود و کالا‌هایی که ارز آنها حذف شده و نیمایی وارد می‌شود، به همان روش خواهد بود.

وزیر صمت درباره اینکه با توجه به حذف اختصاص ارز ۴۲۰۰تومانی به واردات گوشت و واردات آن با ارز نیمایی و عرضه آن با قیمت بالا و اینکه آیا تصمیمی برای اختصاص ارز ۴۲۰۰تومانی به آن وجود دارد یا خیر، گفت: گوشت از اواخر سال گذشته ارز ۴۲۰۰تومانی دریافت نمی‌کند و با ارز نیمایی وارد می‌شود که برای مدتی افزایش قیمت داشت، اما در ادامه جلوی رشد قیمت آن گرفته شده و تا حدی قیمت آن کاهشی بوده است.

رحمانی افزود: اکنون گوشت با تعرفه صفر وارد می‌شود و پیش‌بینی وزارت جهاد کشاورزی این است که اگر واردات با تعرفه صفر و به وفور باشد، به طور حتم قیمت آن کاهش خواهد یافت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واردات گوشت نسبت به ورق سیگار که اکنون با دلار ۴۲۰۰تومانی وارد می‌شود اولویت ندارد، گفت: گوشت قرمز در کشور خیلی نیاز به واردات ندارد به ویژه امسال که بارندگی مناسب بوده؛ برآورد وزارت جهاد کشاورزی آن است که شاید بیش از مصرف تولید داشته باشیم.