‌چابهار می‌تواند یک نقش استراتژیک برای کشور و سیستان و بلوچستان داشته باشد

‌وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: چابهار نقش طلایی و استراتژیک برای کشور به‌ویژه سیستان و بلوچستان دارد که باید از فرصت‌های این منطقه برای پیشرفت و آبادانی این نقطه از ایران اسلامی بهره گرفت. به گزارش اخبار آزاد مناطق، فرهاد دژپسند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سیستان و بلوچستان یک موقعیت طلایی همچون منطقه […]

‌وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: چابهار نقش طلایی و استراتژیک برای کشور به‌ویژه سیستان و بلوچستان دارد که باید از فرصت‌های این منطقه برای پیشرفت و آبادانی این نقطه از ایران اسلامی بهره گرفت.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، فرهاد دژپسند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سیستان و بلوچستان یک موقعیت طلایی همچون منطقه آزاد چابهار را دارد، چابهار یک نقش استراتژیک برای کشور و سیستان و بلوچستان می‌تواند داشته باشد.

وزیر امور اقتصاد‌ و دارایی گفت: سیستان و بلوچستان قابلیت‌های گوناگونی دارد که می‌توانیم این قابلیت‌ها را به منصه‌ظهور در بیاوریم و بازدیدهایی از چابهار و دیگر مناطق این استان به همین منظور انجام می‌شود.

وی افزود: در این سفر ضمن آشنایی با شرایط و مشکلاتی که منطقه آزاد چابهار با آن مواجه است، راهکارهایی برای برون‌رفت از این مشکلات پیدا خواهیم کرد.

دژپسند اظهار داشت: در سفر ۲روزه‌ای که در خدمت مدیران عالی و مردمان خوب سیستان و بلوچستان هستیم، ان‌شاالله بتوانیم به یک بسته‌ فکری و سیاستی برسیم که بتوانیم در مراحل بعدی برای برون‌رفت از مشکلات این نقطه از ایران اسلامی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: یکی از برنامه‌هایی که در زمان بررسی صلاحیت به عنوان وزیر اقتصادی و دارایی در مجلس شورای اسلامی مطرح کردم این بود که این وزارتخانه باید به گونه‌ای اداره شود که ضمن حفظ نقش ستادی خود، در عمل بتواند با کف اقتصاد جامعه آشنا و درگیر باشد.

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: در این سفرها از نزدیک مسائل و مشکلات مناطق، استان‌ها و فعالان اقتصادی بررسی و راه حل‌هایی را پیدا می‌کنیم و نهادهای اقتصادی نیز می‌توانند بدون واسطه مشکلاتشان را با وزیر در میان بگذارند.

وی ادامه داد: از طرفی خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب، مراکز آموزش عالی گسترش بسیار مناسب و فزاینده‌ای پیدا کردند.

دژپسند اظهار داشت: امروز همه استان‌ها از قابلیت بسیار بالایی برخوردار هستند و طبیعتا اساتید برجسته اقتصاد در رشته اقتصاد و مدیریت حسابداری به واسطه پژوهش‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌هایی که داوری کردند دارای دیدگاه‌ها و اندیشه‌های جدیدی هستند.

وی ادامه داد: این اقتصاددانان مشکلات جامعه را بررسی و دارای پیشنهاد هستند؛ یکی از برنامه‌های ما این است که در کنار نشست‌هایی که با فعالان اقتصادی و اساتید دانشگاه‌ها داریم، مشکلات بررسی و راه حل‌هایی برای حل آنها داشته باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: از مناطق مرزی و گمرکات سیستان و بلوچستان از نزدیک بازدید خواهیم کرد و چنانچه مشکلاتی وجود داشته باشد آنها را بررسی و حل می‌کنیم.

وی ادامه داد: همچنین با علمای سیستان و بلوچستان تا جایی که مقدور باشد نشست‌هایی خواهیم داشت و مشکلات را از نزدیک شناسایی می‌کنیم.

دژپسند با اشاره به برنامه وزارت اقتصاد و دارایی برای برطرف کردن مشکلات واحدهای نیمه‌فعال و تعطیل در کشور گفت: یکی از اهداف ما در سفرهای استانی این است که بتوانیم از نزدیک مشکلات واحدهای تولیدی را بررسی نماییم.

وی ادامه داد: به طور خودکار خیلی از مشکلات واحدهای تولیدی نیمه‌فعال را به نظام بانکی ارتباط می‌دهند که باید دید چه میزان از این مشکلات به نظام بانکی، امور مالیاتی، گمرکات، فناوری‌های واحد تولیدی و چه میزان به نوع مدیریت این واحدها بستگی دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: طبیعتا هر آنچه در حوزه این وزارتخانه، نظام بانکی، نظام مالیات و گمرکات مربوط باشد چاره‌اندیشی خواهیم کرد.

وی همچنین به مسئله ارز در کشور اشاره کرد و افزود: در این مدت که در وزارت اقتصاد و دارایی هستم تلاش کردیم که در مسئله ارز ثبات برقرار کنیم.

دژپسند ادامه داد: خوشبختانه ثبات نسبی در مسئله ارز در کشور برقرار شده است.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی به همراه هیاتی متشکل از پنج معاون وزیر شب گذشته وارد زاهدان شد و مورد استقبال استاندار و جمعی از مسئولان استانی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

بازدید از مرز میرجاوه، شرکت در نشست هم اندیشی با اساتید دانشگاه سیستان و بلوچستان و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان از مهمترین برنامه های سفر ۲ روزه وزیر امور اقتصادی به این استان است.

همچنین شرکت در نشست های گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان، شورای هماهنگی دستگاههای تابعه وزارت امور اقتصادی، دیدار با امام جمعه مسجد مکی زاهدان و سفر به چابهار از دیگر برنامه های سفر وزیر به این استان محسوب می شود.