همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان غربی:

‎افتتاح و آغاز عملیات اجرایی چند پروژه در منطقه آزاد ماکو با حضور مشاور رئیس‌جمهور

‎همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان غربی، افتتاح پنج پروژه علمی-‌خدماتی برای بهره‌برداری، دو پروژه کشت و صنعت در پلدشت و شش طرح صنعتی-‌خدماتی و گردشگری به عنوان آغاز عملیات اجرایی در منطقه آزاد ماکو انجام شد.

‎به گزارش اخبار آزاد مناطق، در سفر دکتر روحانی به استان آذربایجان غربی، مرکز نوآوری رشد و شتاب‌دهی هوشمند، فاز اول سیمان مهر ماکو، دفتر پلیس مهاجرت و اتباع خارجی، کلینیک دندانپزشکی و دیجیتال دکتر شیرپور و مهمانسرای منطقه آزاد ماکو به بهره‌برداری رسید.
‎مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ارتباط ویدئو کنفرانسی که با حضور دکتر روحانی برگزار شد، با اشاره به طرح‌های منطقه آزاد ماکو گفت: منطقه آزاد ماکو بزرگترین منطقه آزاد کشور و به لحاظ جغرافیایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این منطقه در عین حال جوان‌ترین منطقه آزاد کشور نیز محسوب می‌شود و از موقعیت مطلوبی به لحاظ توسعه زیرساخت‌ها و همچنین استقرار صنایع برخوردار است و هر روز نیز بر حضور تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران افزوده می‌شود.
‎مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مرکز رشد و فناوری منطقه آزاد ماکو یکی از مراکزی است که امروز با دستور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود، گفت: از ابتدای سال‌۱۳۹۵ حمایت از جوانان کارآفرین و نوآور در دستورکار مناطق آزاد کشور قرار گرفته است که در سه سال گذشته بیش از ۲۶۰واحد نوپای نوآور و حدود ۷۰واحد تولیدی فناور در مناطق آزاد هفتگانه کشور مستقر و مشغول به فعالیت هستند.
‎بانک اظهار داشت: به منظور توسعه حمایت‌ها، در پائیز سال‌۱۳۹۷ دستورالعمل ایجاد مراکز نوآوری و فناوری مناطق آزاد ابلاغ شد که پیرو آن و با گذشت کمتر از یکسال، افتتاح مرکز نوآوری و فناوری منطقه آزاد ماکو امروز به دست حضرتعالی انجام می‌پذیرد.
‎وی افزود: این مرکز با حدود یک هزار مترمربع زیربنا و به صورت تجهیز شده، میزبان استارت‌آپ‌ها خواهد بود. در این مرکز تمامی فرآیندهای چرخه دانش به ارزش (اعم از جلسات انگیزشی، ایده‌پردازی، تولید طرح، تولید نمونه محصول، تولید محصول، تجاری‌سازی محصول، توسعه محصول و فرآیندهای خروج) با محوریت ارائه خدمات توسط بخش خصوصی توانمند به عنوان شتابدهنده پوشش داده خواهد شد.
‎دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: امروز در منطقه آزاد ماکو افتتاح یک طرح شامل ۵پروژه با سرمایه‌گذاری ۱۷۸میلیارد تومان و آغاز عملیات اجرایی ۲طرح که شامل ۲مجموعه کشت و صنعت و ۶طرح صنعتی، خدماتی،گردشگری با سرمایه‌گذاری ۱۵۷۹میلیارد تومان انجام خواهد شد.
‎وی ادامه داد: امروز مرکز نوآوری رشد و شتاب دهی هوشمند، فاز اول سیمان مهر ماکو، دفتر پلیس مهاجرت و اتباع خارجی، کلینیک دندانپزشکی و دیجیتال دکتر شیرپور و مهمانسرای منطقه آزاد ماکو با حجم اشتغال ۱۲۸نفر توسط بخش خصوصی افتتاح شد.
‎بانک افزود: آغاز عملیات اجرایی شامل ۲طرح ۸پروژه‌ای که در طرح اول: شرکت کشت و صنعت کیمیا فجر پلدشت که شامل ایجاد گلخانه سبزی و صیفی، ایجاد مجتمع دامپروری دام و سبک ۵۰هزار رأسی، کشت علوفه به مساحت یکهزار هکتار به منظور دامداری، تاسیس کارخانه ۳۰۰تنی محصولات لبنی و در طرح دوم: شرکت توسعه دامپروری و کشاورزی امداد شامل ایجاد مجتمع دامپروی با ظرفیت ۱۰هزار رأس دام سنگین و سبک، احداث کشتارگاه صنعتی و بسته‌بندی ۳هزار تنی گوشت و کشت گیاهان دارویی است. این دو طرح در مجموع برای ۳هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند.
‎مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۶پروژه صنعتی خدماتی و گردشگری در شوط و پلدشت در منطقه آزاد ماکو گفت: این پروژه‌ها شامل نیروگاه خورشیدی، پردیس سینمایی امید، پیست اسکی و تله‌کابین، سایت بازیافت زباله، تولید کربنات کلسیم و سایت کارتینگ با پیش‌بینی اشتغال ۳۱۵نفر است.
‎گفتنی است؛ همزمان با میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع)، ۲۲طرح و پروژه اقتصادی و زیربنایی در استان آذربایجان غربی با دستور رئیس‌جمهور افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.
‎حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه (۳۱اردیبهشت‌ماه) در جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی از طریق ویدئو کنفرانس دستور افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۲۲پروژه‌ زیربنایی و اقتصادی را در این استان با اعتباری بالغ بر ۳۵۰۰میلیارد تومان، صادر کرد.