با همکاری ژئوپارک جهانی قشم صورت خواهد گرفت:

برگزاری سمینار «توسعه ژئوپارک‌ها در ایران» در دانشگاه علامه طباطبایی تهران

سمینار «توسعه ژئوپارک‌ها در ایران: از نظریه تا عمل» با همکاری ژئوپارک جهانی قشم و به همت گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه گیسن آلمان برگزار می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این سمینار مشترک روز یکشنبه ۱۴مهرماه سال جاری در محل سالن اجتماعات دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار خواهد شد و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته روز ۱۵مهرماه پیمایش تخصصی و میدانی در ژئوپارک جهانی قشم ادامه پیدا خواهد کرد.

طبق برنامه اعلام شده، علیرضا امری‌کاظمی مدیر ژئوپارک قشم به عنوان یکی از سخنرانان اصلی این همایش، مطالب خود را با موضوع «چالش مدیریتی در توسعه ژئوپارک‌های کشور» در این همایش ارائه می‌کند.

این سمینار مرحله دوم تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک علمی-آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی با دانشگاه گیسن آلمان است و با همکاری ژئوپارک جهانی قشم برگزار می‌شود. برای اجرای این برنامه مشترک همسو با برگزاری سمیناری علمی و انجام سخنرانی کارشناسان، برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان روش‌های نوین پروژه محور و همچنین سفر علمی و تخصصی به ژئوپارک‌ جهانی قشم، برنامه‌ریزی شده است.

برگزاری این سمینار گام مهمی در راستای عمل به وظایف محول شده از سوی یونسکو  با هدف توسعه زیرساخت‌ها و آگاهی، نسبت به عملکرد ژئوپارک‌هاست که با همکاری ژئوپارک جهانی قشم با توجه به جایگاه ویژه این ژئوپارک در ایران و منطقه خاورمیانه برگزار خواهد بود.

در این سمینار، دانشجویانی از مقاطع تحصیلات تکمیلی به سرپرستی استادانی از دانشگاه‌های علامه طباطبایی، تهران، شهید بهشتی، مازندران و خوارزمی فرصت پیدا می‌کنند تا در اجرای این کارگاه آموزشی مشارکت داشته باشند.

جزیره قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس است که با دارا بودن قابلیت‌های بسیار قابل توجه، توانایی آن را دارد که به یکی از کانون‌های مهم گردشگری تبدیل شود. برگزاری این سمینار همچنین می‌تواند اقدامی مثبت در جهت معرفی ظرفیت‌های موجود در ژئوپارک جهانی قشم علاوه بر طبیعت‌گردان داخلی، زمینه‌ساز جذب گردشگران خارجی باشد.

گفتنی است، ژئوپارک به عنوان یک محدوده جغرافیایی مشخص می‌شود که شامل چند پدیده خاص و زیبای زمین‌شناسی است‌. در آن محدوده ممکن است جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی قابل توجهی نیز وجود داشته باشد که در مجموع بر روی توسعه اقتصادی منطقه نیز تاثیر قابل توجهی خواهند داشت. ژئوپارک‌ها دارای کارکردهای متفاوتی هستند که آنها را می‌توان در سه گروه، آموزشی-‌پژوهشی، حفاظتی و اقتصادی (ژئوتوریسم) تقسیم‌بندی کرد. از اهداف استراتژیک ژئوپارک‌ها، برانگیختن فعالیت‌های اقتصادی و توسعه پایدار است که با بهبود شرایط زندگی مردم و همچنین تغییر کیفی محیط‌های روستایی تاثیرات مستقیم خود را نشان می‌دهد.