مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار داشت:

تبدیل کشاورزی سنتی منطقه آزاد ماکو به کشت و صنعت با تکنولوژی روز

مدیرعامل شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی (بانک زمین) با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو دیدار و درخصوص سرمایه‌گذاری این شرکت در منطقه آزاد ماکو گفت‌وگو کردند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در این دیدار گفت:‌ موقعیت مطلوب و جغرافیای طبیعی منطقه، فرصت‌های بی‌نظیر در حوزه کشاورزی و دامپروری ایجاد کرده، ولی عمدتا به شکل سنتی بوده است که رویکرد سازمان تبدیل کشاورزی سنتی به کشت و صنعت با استفاده از تکنولوژی و علم روز است.

محمدرضا عبدالرحیمی خواستار مشارکت سرمایه‌گذاران بزرگ با مردم محلی در برنامه‌های کشت و صنعت و همچنین تجاری‌سازی کشاورزی بومی و معیشتی شد و افزود: استفاده بهینه از این اراضی، سوق دادن کشاورزان به سمت کشت و صنعت و دامپروری اشتغال‌آفرین و ارزش افزوده حائز اهمیت است‌.

وی با اشاره به اینکه واگذاری پراکنده زمین برای کشت‌های سنتی غیرصنعتی به نفع اقتصاد منطقه نیست، تاکید کرد: مصمم هستیم تا در موضوع کشاورزی به دلیل جغرافیا، آب و هوا، رود ارس و حقابه‌های ایران که از رود ارس گرفته شده، ایجاد کشت و صنعت‌های بزرگ را در دستورکار قرار دهیم.

وی ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای احداث گلخانه در منطقه و تاکید بر حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌گذاران اظهار کرد: برنامه‌های توسعه و تقویت کشاورزی باید به عامل افزایش تولید ناخالص داخلی منطقه منجر شود و در این میان افزایش بهره‌وری در اراضی کشاورزی بسیار مهم است.

مدیرعامل شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی (بانک زمین) نیز در این دیدار گفت: شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی یا همان بانک زمین، زیرمجموعه بانک کشاورزی است که فعالیت خود را از سال‌۶۸ آغاز کرده ‌و امروز ۷۵هزار هکتار کار در دست اجرا دارد.

علی صفایی‌فرد مهم‌ترین هدف شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی را احیاء و توسعه اراضی کشاورزی دانست و افزود: سرمایه‌گذاری این شرکت در منطقه آزاد ماکو پیرو تفاهم‌نامه‌های منعقده انجام شده و در حال حاضر برنامه‌های آماده‌سازی زمین ۲هزار هکتاری از قبیل انتقال آب از رودخانه ارس، احداث ایستگاه پمپاژ و مخازن آب و شبکه آبرسانی را به انجام رسانده و پروژه بیش از هشتاد درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اظهار داشت: سازمان منطقه آزاد ماکو برای این شرکت زمینی به مساحت ۲۰۰۰هکتار جهت اجرای طرح آبرسانی و کشت محصولات زراعی و باغی در دشت زیدون واگذار کرده است.

مدیرعامل شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی به اعلام برنامه‌های خود در تولید هدفمند و شناسایی بازار و تولید محصولات صادراتی، استفاده از فرودگاه ماکو جهت صادرات محصولات به صورت هوایی به کشور روسیه اشاره کرد.

گفتنی است، در پایان جلسه، دو طرف جهت سرمایه‌گذاری ۲۰۰هکتاری در گلخانه، احداث مزرعه پرورش ماهی ۳۰۰هکتاری و پایان عملیات آماده‌سازی دو هزار هکتاری دشت زیدون تا کشت پاییزی سال آینده به توافق رسیدند.