معاون وزیر اقتصاد اظهار کرد:

تجارت با اوراسیا هزینه‌های حمل و نقل را کاهش می‌دهد

معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد گفت: در حالی که در همسایگی ۱۵کشور قرار داریم، اما تنها ۲درصد نیاز آنها از کشور ما تامین می‌شود؛ حال اینکه این اتحادیه ۱۸۰میلیون نفر جمعیت دارد که می‌تواند بازار خوبی برای کالاهای ایرانی باشد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدعلی دهقان دهنوی در همایش مناطق آزاد، ویژه اقتصادی و توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه و اوراسیا درباره ضرورت توسعه اقتصاد هوشمند در دنیا اظهار داشت: پیمان‌های چندجانبه از سال‌های گذشته در میان کشور ایجاد شده و بعد در ایران از انقلاب موافقت‌نامه اوراسیا بزرگترین تحول در این زمینه محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه زنجیره‌های عرضه بین مناطق اقتصادی شکل گرفته و از طریق این موافقت‌نامه‌ها و عضویت‌ها در اتحادیه‌های بین‌المللی به بازارهای مصرف می‌رسند، گفت: موافقت‌نامه اتحادیه اوراسیا در قالب تجارت آزاد و ترجیحی عمل می‌کند.

دهقان دهنوی با بیان اینکه کاهش برخی از تعرفه‌های گمرکی و ایجاد بازار مشترک انتقال کار و سرمایه از مهم‌ترین مزیت پیوستن به این اتحادیه و موافقت‌نامه محسوب می‌شود، اذعان کرد: در قالب اتحادیه گمرکی، تعرفه برخی کالاها حذف خواهد شد و در کنار آن تعرفه‌های مشترکی که دارای مزیت هستند، وضع می‌شوند.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه اتحادیه اوراسیا ۳درصد تولید ناخالص داخلی جهانی را شامل می‌شود، اظهار داشت: یکی از مزیت‌های تجارت با اتحادیه اوراسیا کاهش هزینه‌های حمل و نقل کالا است.

دهقان دهنوی با بیان اینکه ۷۰درصد تجارت دنیا در حال حاضر در قالب اتحادیه‌ها در حال انجام است، گفت: در حالی که در همسایگی ۱۵کشور قرار داریم اما تنها ۲درصد نیاز آنها از کشور ما تامین می‌شود حال اینکه این اتحادیه ۱۸۰میلیون نفر جمعیت دارد که می‌تواند بازار خوبی برای کالاهای ایرانی باشد.

وی با اشاره به ابلاغ بسته توسعه صادرات غیرنفتی سال‌۹۸ تصریح کرد: این بسته توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مصوب شده و یکی از ابزارهای آن سپرده‌گذاری ۱۰۰۰میلیارد ریالی است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: نرخ سود این سپرده‌گذاری بین ۱۱ تا ۱۸درصد است و در اختیار صادرات قرار می‌گیرد.

دهقان دهنوی افزود: یک میلیارد یورو سپرده‌گذاری ارزی هم پیش‌بینی شده که در قالب تسهیلات ارزی خواهد بود و در بودجه هم ۷۰ تا ۸۰میلیارد تومان هم در نظر گرفته شده است.