مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت:

توسعه صنایع پتروشیمی در مناطق آزاد با سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ظرفیت‌های ایجاد شده در مناطق آزاد، توسعه صنایع مرتبط با حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را تسهیل کرده است و بر این اساس این صنایع، ارزش آفرینی‌های بالایی در مناطق مذکور ایجاد خواهند کرد که به طور مداوم از سوی شورایعالی مناطق آزاد پیگیری می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از “ایران پترونت”، مرتضی بانک، در حاشیه نشست صمیمی با اصحاب رسانه به مناسبت بزرگداشت روز خبرنگاران افزود: راه‌اندازی ۱۴واحد بزرگ تولید گاز در میدان گازی پارس جنوبی، فرصت‌های توسعه‌ای در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در مناطق آزاد را تسهیل کرده و بر این اساس شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور نیز از این فرصت مغتنم سود خواهد جست و بر این اساس می‌توان گفت که توسعه صنایع مرتبط با نفت وگاز و پتروشیمی در مناطق آزاد به سرعت ادامه دارد.

او با اشاره به موضوع توسعه بخشی صنایع مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی در مناطق آزاد، در خصوص این که دولت در این مناطق برای صنایع پتروشیمی چه رویکردی را در پیش گرفته است گفت: با راه‌اندازی بخش عظیمی از واحدهای مستقر در میدان گازی پارس جنوبی و تولید گاز، صنایع پتروشیمی و بخش‌های مرتبط در مناطق آزاد، توسعه این صنایع بطور جدی از سوی شورایعالی مناطق آزاد پیگیری خواهد شد.

مشاور رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به پرسش “ایران پترونت” در خصوص تداوم  اجرای پروژه‌های نفتی در مناطق آزاد نیز افزود: اجرای پروژه‌های ارزش‌آفرین در حوزه نفت گاز و پتروشیمی در مناطق آزاد با جدیت  پیگیری می‌شود و در این میان طرح‌های مذکور در مناطق آزاد قشم و چابهار با کمک سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی عملیاتی خواهد شد.

مرتضی بانک با اشاره به این که نفت پایه بودن اقتصاد امروز ایران ایجاب می‌کند که طرح‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به بهترین شکل به اجرا برسد، گفت: درمناطق آزاد که استعدادها و ظرفیت‌های بالا برای صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مهیاست، این رویکرد وجود دارد که صنایع مذکور رشد و توسعه یابند‌.

وی با اشاره به احداث ۲خط لوله ۳۰ و۲۷میلیون مترمکعبی انتقال گاز قشم و چابهار که در راستای توسعه صنایع پتروشیمی در این مناطق اجرایی می‌شود نیز افزود: در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نیز نسبت به فعالیت در این مناطق علاقه نشان داده‌اند و صنایع پتروشیمی به مدد وجود گاز تولیدی میدان گازی پارس جنوبی در مناطق آزاد توسعه خواهند یافت.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور تاکید کرد: وجود منابع گسترده انرژی فسیلی در ایران امکان بی‌نظیری برای کشور ایجاد کرده است که قادر خواهد بود تحولات قابل توجهی در توسعه مناطق آزاد ایجاد کند و وزارت نفت نیز در این زمینه همکاری‌های مطلوبی را با شورای عالی مناطق آزاد آغاز کرده است.

مرتضی بانک در خصوص واردات کالا به مناطق آزادنیز گفت: مطابق قانون گمرک واردات کالا در مناطق آزاد نیاز به ثبت سفارش ندارد، اما طی سال گذشته به دلیل شرایط خاص ارزی کشور قرار بر این شد واردات کالا در مناطق آزاد همراه با ثبت سفارش باشد که همین امر برخی محدودیت‌ها را در این حوزه ایجاد کرد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار کرد: مکاتبات فراوان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با دولت بیانگر این است که محدودیت‌های موجود حتی المقدور رفع شود که البته این موضوع از شرایط ارزی فعلی کشور متاثر شده است، اما می‌توان گفت این مشکلات به شکلی مطلوب رو به پایان است.