حذف روارید با هدف توسعه گردشگری و رونق اقتصادی صورت گرفته است

مرتضی بانک در آئین حذف روادید ورود اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند بیان داشت: دکتر مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در آئین حذف روادید ورود اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند در خرمشهر اظهار کرد: ایران با ۱۵کشور همسایه است که اگر از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم، […]

مرتضی بانک در آئین حذف روادید ورود اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند بیان داشت:

دکتر مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در آئین حذف روادید ورود اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند در خرمشهر اظهار کرد: ایران با ۱۵کشور همسایه است که اگر از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم، هیچ محدودیتی نمی‌تواند در اقتصاد ما تاثیرگذار باشد.

وی افزود: ایران اسلامی کشوری است که همواره با محدودیت‌های سیاسی و اقتصادی و تحریم‌ها روبه‌رو بوده و مجاورت با ۱۵کشور و استفاده از دیپلماسی فعال به ویژه در اقتصاد می‌تواند محدودیت‌ها را بی‌اثر و برطرف کند.

بانک گفت: پیوند فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی شهرهای مرزی و مجاور با کشورها با سیاست‌های کلان دولت بهترین شرایط برای توسعه و بی‌اثر کردن تحریم‌ها است.

وی ‌تنوع قومیت‌ها در نوار مرزی کشور را ضامن امنیت دانست و گفت: ظرفیت‌سازی در شهرهای مرزی و تسهیل ورود اتباع خارجی به این مناطق در حفظ امنیت و توسعه تاثیرگذار است.

مرتضی بانک به برداشته شدن روادید برای ورود اتباع کشورهای خارجی به منطقه آزاد اروند به غیر از اتباع رژیم صهیونیستی اشاره و بیان کرد: پیام این کار با وجود همه محدودیت‌ها و دشمنی‌های کشورهای استکباری، امنیت و اقتدار ایران است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: سرمایه‌گذاری نیاز به امنیت عمومی و پایدار دارد و برداشته شدن روادید اتباع خارجی، پیام امنیت، صلح و دوستی مردم مرزنشین و کشور به جهان است.

وی در ادامه بیان داشت: امروز ایران اسلامی هر اقدامی را که در منطقه انجام می‌دهد در راستای صلح و دوستی با کشورهای همسایه است.

او از کشور عراق به عنوان واسطه روابط تجاری با سیاسی ایران با سایر کشورهای منطقه یاد کرد و گفت: تکمیل راه‌آهن شلمچه ایران به بصره عراق خط ترانزیتی مهمی تا دریای مدیترانه ایجاد می‌کند.

وی به توجه خاص دولت و سازمان منطقه آزاد اروند برای توسعه آبادان و خرمشهر اشاره کرد و بیان داشت: باید ظرفیت ورود کشتی‌های بالای ۲۵هزار تن را به بنادر منطقه فراهم کنیم و از این رو توسعه بنادر موجود و ساخت بندر در دهانه اروندرود باید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: توسعه صنعتی و گردشگری در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر، در دستور کار دولت و سازمان مناطق آزاد کشور قرار دارد و در تلاش هستیم تا از سرمایه خارجی بدون اینکه سرمایه آنها به صورت نقد وارد کشور شود، استفاده کنیم.

حذف روادید برای ورود مسافران خارجی به منطقه آزاد اروند با هدف توسعه صنعت زودبازده گردشگری و رونق اقتصادی صورت گرفته است.