در نشست دکتر مظفری و سفیر هلند در ایران عنوان شد:

همکاری کیش و هلند در زمینه مدیریت آب، فاضلاب و پسماند

با تاکید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بر مدیریت پسماند در جزیره کیش، سازمان منطقه آزاد کیش و هلند برای همکاری‌های مشترک در زمینه آب، فاضلاب و پسماند اعلام آمادگی کردند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دکتر غلامحسین مظفری در نشست با سفیر هلند و متخصصان حوز‌های زیرساختی، آب، فاضلاب و پسماند این کشور که در سالن رازی مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد، با بیان اینکه مذاکرات خوبی در زمینه‌های مختلف با «ژاک ورنر» سفیر هلند انجام شده است، از نگاه مثبت وی به آغاز همکاری با سازمان منطقه آزاد کیش قدردانی کرد و اظهار داشت: موضوع پسماند، یکی از چالش‌های جدی این جزیره زیبا است که سازمان منطقه آزاد کیش در آینده نزدیک همکاری‌های مشترک خود را با هلند در این زمینه آغاز می‌کند.

وی به تاثیرات ناخوشایند موضوع پسماند که در صورت عدم مدیریت صحیح بر جوامع بشری نمایان می‌شود اشاره کرد و گفت: تولید میلیون‌ها تن زباله که بخش بزرگی از آنها تجدید‌ناپذیر است و در طبیعت زیبا رها می‌شود، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر زندگی بشر تاثیرات بدی خواهد داشت و این امر باید از سوی تمامی دست‌اندرکاران این حوزه در سراسر دنیا به صورت جدی پیگیری شود.

مظفری با تاکید بر مدیریت صحیح پسماند که از برنامه‌های در اولویت سازمان منطقه آزاد کیش است، افزود: فعالیت‌ها و پیشرفت‌های خوبی برای حل چالش‌های پسماند با استفاده از فن‌آوری‌های نو در طول سال‌های اخیر انجام شده است که همزمان با این پیشرفت‌ها، باید برای تولید ثروت از پسماند تلاش کنیم و با نهادینه کردن فرهنگ تولید کمتر زباله در جامعه، هر روز بیش از پیش آن را ترویج دهیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، آماده‌سازی مواد قابل بازیافت برای بهره‌برداری مجدد از حجم قابل توجه پسماند‌ها را امری موثر بر اقتصاد برخی کشور ها برشمرد و عنوان کرد: این موضوع که تحت عنوان اقتصاد پسماند از آن یاد می‌شود، فرصت بسیار خوبی برای ثروت‌سازی در این حوزه است.

وی در ادامه افزود: سازمان منطقه آزاد کیش با برگزاری سمینار آب، فاضلاب و پسماند، در نظر دارد که یافته‌ها و تازه‌های این صنعت را با استفاده از نقطه نظرات ارزشمند متخصصان هلندی و بکار‌گیری تجربیات آنان، جزیره کیش را به عنوان جزیره سبز و دوستدار محیط زیست معرفی کند.

مظفری همچنین درخصوص برنامه‌های تفکیک زباله و پسماند در کیش گفت: آمار دفن زباله و پسماند در کیش بسیار بهتر از سرزمین اصلی بوده، اما توقع ما برای رقم زدن اتفاقات بهتر و بزرگتر، فراتر از این است؛ به همین منظور شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش نیز مقدمات تفکیک پسماند از مبدا را با پیش‌بینی ۵هزار کانتینر تفکیک زباله در منازل و قرار دادن ۴۰۰فنس در سطح شهر آغاز کرده است که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسعه خواهد یافت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست با بیان اینکه برای دستیابی به هدف «کیش بدون پلاستیک» تلاش‌های بسیاری از سوی تمامی مسئولان در بخش‌های مختلف سازمان انجام شده است، اظهار کرد: دستیابی به راه حل و جلوگیری از تولید روزانه ۹تن زباله پلاستیکی در جزیره کیش، با جدیت تمام باید در اولویت برنامه‌های ما باشد که در این زمینه فرهنگ‌سازی در حال انجام است و تلاش مردم نیز در این زمینه قابل ستایش می‌باشد.

وی با تاکید بر مدیریت پسماند و برنامه‌ریزی صحیح در این حوزه با استفاده از تجربیات کشور‌های دیگر به ویژه هلند افزود: در این حوزه، پویش‌هایی باید راه‌اندازی شود و برای فرهنگ‌سازی ریشه‌ای باید کتابچه‌های آموزشی مناسب تهیه کنیم و در اختیار دانش‌آموزان و مدارس قرار دهیم.

وی افزود: در مقوله فاضلاب نیز در جزیره کیش، بخش عمده‌ای از آن به چرخه باز می‌گردد و برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این زمینه هم از تجربیات متخصصان و صاحب نظران هلند به عنوان کشوری موفق و پیشرو در این حوزه بهره خواهیم گرفت.

غلامحسین مظفری با تاکید بر توجه به زیر‌ساخت‌ها در بخش‌های مختلف گفت: سازمان منطقه آزاد کیش در فعالیت‌های حوزه زیرساختی با تمام توان پیش می‌رود و طی جلسات مختلف با مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات مقرر شد برنامه‌ریزی‌ها در راستای دستیابی به اهداف مهم سازمان، کوتاه‌مدت نباشد و  تا ۳۰سال آینده را شامل شود.

وی در پایان ضمن ابراز خرسندی از برپایی این نشست و اعلام آمادگی برای همکاری با هلند افزود: کشور هلند در سه حوزه آب، انرژی و غذا با کیش مشترکات زیادی دارد و کیش با دارا بودن آفتاب دائمی و انرژی‌های تجدید‌پذیر و پاک، در بخش تولیدات گلخانه‌ای با استفاده از تجربیات نخبگان، اندیشمندان و متخصصان ایرانی و با همکاری هلند می‌تواند در سطح وسیع بخشی از نیاز منطقه را پوشش دهد.

ژاک لویی ورنر سفیر هلند در ایران نیز در این نشست، ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی دکتر مظفری و مهندس مقدس‌زاده گفت: درخصوص موضوعات مختلف با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش مذاکراتی انجام شده است و از بخش‌هایی از جزیره بازدید کردیم و قطعا باز هم به جزیره سفر می‌کنم.

وی با بیان اینکه اقتصاد جهان به ویژه ایران در وضعیت خاصی قرار دارد، افزود: شماری از کشور‌های اروپایی ازجمله هلند به ساز و کار اینستکس وارد شده‌اند و امیدوارم این امر مسیر را برای تجارت با ایران مهیا کند.

سفیر هلند در ادامه عنوان کرد: اگر بحث تراکنش‌های مالی در حوزه غذا و دارو تسهیل شود، در بخش‌های دیگر نیز شاهد گشایش خواهیم بود، اما در حال حاضر تمرکز ما بر روی آب و پسماند و حوزه‌های مرتبط با آن می‌باشد و باید شرایطی را فراهم کنیم تا زمانی که مسیر هموار شد، بلافاصله عمل کنیم و مشارکت در حوزه‌های مختلف را تسریع بخشیم.

ورنر تاکید کرد: با توجه به اینکه هلند به توافق‌نامه زیست محیطی پاریس پیوسته و این امر را در دستور‌کار قرار داده است، امیدوارم ایران نیز به این توافق‌نامه بپیوندد و مشکلات در این زمینه حل شود.

وی افزود: ما همواره بر همکاری با ایران در کسب و کار ها تاکید داریم و اگر هر کسی نقش خود را درست ایفا کند، به سوی اهداف توسعه پایدار گام بر‌می‌داریم.

سفیر هلند اظهار داشت: در حوزه کشاورزی هوشمند نیز مذاکراتی در تهران انجام شد که در این زمینه همکاری با ایران خواهیم داشت و سفارت هلند نیز از تعامل بین کارآفرینان، صاحبان کسب و کار و بخش دولتی و خصوصی حمایت می‌کند.